Článek
Měla by pomoci zajistit dostatek semen pro výrobu sazenic na obnovu českých lesů po kůrovcové kalamitě. Semenářský závod LČR v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku zatím sebral téměř 200 tun semen a plodů, což bylo meziročně o 80 procent více, uvedl dnes ředitel semenářského závodu Miloš Pařízek.
Nadprůměrně se urodily například žaludy, bukvice či jeřabiny. „Obvykle platí, že pokud je úroda velká, bývají i kvalitní plody a semena. Letos to tak zatím vypadá. Výjimkou je snad jen douglaska, která má mnoho prázdných šišek. Jako velmi kvalitní se naopak jeví semena jedle,“ uvedl Pařízek. Úrodu a kvalitu semen a plodů podle něj ovlivňuje počasí. Svědčí jim dostatek vláhy při zrání, nesvědčí naopak extrémní teploty a sucho.
Sbírat semena lesních dřevin je možné pouze v lese, který je uznán pro sběr osiva pro pěstování sadby. Přenos takzvaného reprodukčního materiálu zohledňuje přírodní oblasti a lesní vegetační stupně. „Plody a semena buď přímo distribuujeme do lesních školek k podzimním výsevům nebo putují do našeho závodu, kde je čistíme, třídíme a odstraňujeme prázdná nebo poškozená semena. Poté osivo ukládáme do skladů k pozdějšímu využití,“ uvedl Pařízek.
Týnišťský závod, který byl založen v roce 1971, saturuje potřebu semenného materiálu pro české lesnictví asi ze 75 procent. Kvůli rychlému zalesnění ploch po kůrovci státní podnik jeho orientaci v minulých letech investicemi desítek milionů korun změnil na produkci semen listnatých stromů z dříve převažujících jehličnanů. Po listnáčích je nyní vysoká poptávka.
Produkce závodu se za poslední tři roky zdvojnásobila při obrácení skladby dřevin na poměr 67 procent listnáčů a 33 procent jehličnanů. Závod například investoval do dvou termoboxů na termoterapii žaludů a sušení bukvic. K třídění semen závod pořídil optický třídič. Koupil také mláticí stroj na zpracování semen z lípy, habru, akátu nebo javoru. Loni upravil pět pater části skladu, aby mohl kvalitně sušit listnaté osivo.