Článek
„Jen za poslední měsíc máme asi deset žádostí,“ řekl ředitel Tepelného hospodářství Jiří Seidler. Zájemci o připojení na dálkové teplo podle něj mají obavu, že by kvůli válce mohly skončit dodávky plynu z Ruska do ČR. Obavu mají i ze stále rostoucí ceny plynu.
Ruská plynárenská společnost Gazprom dnes ráno zcela zastavila dodávky plynu do Polska a Bulharska. Cena plynu pro evropský trh se pak výrazně zvýšila. Premiér Petr Fiala dnes uvedl, že Česko by v případě zastavení dodávek z Ruska po určitou dobu situaci zvládalo, poté by ale byla nutná pomoc Evropské unie.
Zájemci o připojení na sítě Tepelného hospodářství si jsou podle Seidlera vědomi, že cena dálkového tepla v Hradci Králové patří mezi nejnižší Česku. „Vědí také, že teplo pochází z uhlí spalovaného v opatovické elektrárně, která v minulých letech investovala téměř tři miliardy korun do modernizace a rekonstrukce kvůli splnění emisních limitů,“ uvedl Seidler.
Tepelné hospodářství podle něj mezi zájemci o připojení eviduje různé instituce či bytový dům. „Na připojování nových odběratelů jsme připraveni. Kapacita našich regulačních stanic je dostatečná. Již dopředu jsme si za nižší cenu nakoupili teplovodní trubky,“ řekl Seidler.
Výrazné možnosti rozšíření dodávek tepla Seidler vidí ve středu města. „V roce 2020 jsme v centru udělali novou teplovodní přípojku, která nám umožní v severní části historického centra v budoucnu připojit řadu dalších objektů,“ řekl Seidler. Na dálkové vytápění by tak podle něj mohlo přejít například Klicperovo divadlo, krajská Galerie moderního umění a další objekty ve vlastnictví města či kraje.
Tepelné hospodářství v Hradci Králové dodává teplo 24.000 domácnostem, školám a dalším veřejným a soukromým institucím. Teplo nakupuje od společnosti Elektrárny Opatovice (EOP), která jej vyrábí v opatovické elektrárně z uhlí. Teplo hradecká firma letos dodává ze cenu 611 korun za gigajoule, meziročně to je o 8,5 procenta více.