Článek
Pokud je schválí v úterý 21. června i zastupitelé, mohly by se 22. června podepisovat smlouvy a převádět akcie. ČTK to řekl náměstek primátora pro majetek Pavel Marek (za ANO). Za 51,45 procenta akcií Aldisu by město mělo zaplatit 26,36 milionu korun a stát se jediným vlastníkem Aldisu.
Zastupitelé Hradce Králové již v květnu schválili záměr koupě akcií. Kladně se tehdy vyjádřilo 30 z 31 přítomných zastupitelů. Město podíl koupí především od Odborového svazu Kovo, který má téměř 46 procent akcií Aldisu. Odborový svaz státních orgánů a organizací zatím drží 5,52 procenta akcií.
Centrum Aldis, které bylo otevřeno v roce 1993, je největším zařízením svého druhu v Královéhradeckém kraji a pořádá i akce celostátního významu. Disponuje jedním z největších sálů v zemi s kapacitou až 1500 míst, celková kapacita objektu přesahuje 2500 lidí.
Pokud by město nabídku nevyužilo, mohly by odbory majoritní podíl v Aldisu prodat komukoliv. „Pokud bychom nad Aldisem ztratili kontrolu, mohl by jej případný investor nechat i zbourat,“ řekl Marek. Podle místopředsedy Odborového svazu KOVO a předsedy dozorčí rady Aldisu Libora Dvořáka se odbory pro prodej rozhodly proto, že Aldis v současném stavu odborům nic nepřináší. Ani v minulosti z něj odbory žádné výnosy neměly.
Ještě počátkem roku město s odboráři řešilo, jak Aldis zbavit zhruba šestnáctimilionové ztráty za minulé tři roky, a tím společnost stabilizovat. Záměr, že ztrátu vlastníci vyrovnají dobrovolnými peněžními vklady do Aldisu, se však nenaplnil, protože odboráři městu dali nabídku na odkup akcií Aldisu.
Před městem jako novým vlastníkem Aldisu bude podle Marka stát vyřešení problému vlastnictví pozemků pod budovou Aldisu a jeho parkovištěm. Pozemky o rozloze asi 10.000 metrů čtverečních vlastní stát a Aldis z nich platí nájem, letos to budou necelé tři miliony korun. Současná cena pozemků může být podle Marka kolem 72 milionů korun.
V minulých letech vedl Aldis se státem neúspěšný soudní spor o vlastnictví pozemků. Spory skončily uzavřením dohody o narovnání s tím, že Aldis státu za předchozí užívání pozemků zaplatil v letech 2019 a 2020 celkem 43 milionů korun.
V roce 2021 měl Aldis výnosy 28,2 milionu korun a kvůli covidovým omezením vykázal ztrátu 5,2 milionu korun. Významnou část výnosů společnosti tvořily v letech 2020 a 2021 státní podpory z programů antivirus. V posledním předcovidovém roce 2019 tržby Aldisu byly přes 41 milionů korun.