Článek
Ročně domácnost za centrálně dodávané teplo letos zaplatí téměř 24 tisíc korun místo necelých 15 tisíc korun, které platila loni.
Tepelné hospodářství Broumov dodává centrální teplo do stovek bytů, školám, nemocnici, poliklinice, poště, sportovní hale a dalším institucím a subjektům. Původně firma podle jednatele městské společnosti Josefa Vlčka kalkulovala s cenou výrazně vyšší na úrovni 1640 korun za GJ, ale nárůst se podařilo utlumit díky příslibu pomoci města a vnitřními opatřeními ve společnosti.
Broumov není jediné město v ČR, kde cena tepla kvůli zdražení plynu výrazně vzrostla. V Jičíně radnice před týdnem oznámila zdražení o 72 procent na 941 korun za gigajoule (GJ). Českolipská teplárenská zdražila teplo o 51 procent na 907,87 Kč/GJ. Společnost Zásobování teplem Vsetín zvedla ceny tepla o 40 procent na asi 840 Kč/GJ.
Menší zdražení je u výrobců tepla z uhlí. V Hradci Králové společnost Tepelné hospodářství Hradec Králové zvýšila od 1. ledna cenu tepla o 8,5 procenta na 610,82 Kč/GJ. Do zvýšení ceny Tepelné hospodářství promítlo nárůst ceny tepla z uhelného zdroje Elektráren Opatovice (EOP), od nichž teplo nakupuje.
Odběratelé tepla od společnosti ČEZ Teplárenská na Trutnovsku zaplatí letos za teplo zhruba o deset až 12 procent více. Účet za vytápění a ohřev vody domácnosti ve třípokojovém bytě při průměrné spotřebě 25 GJ jim letos vzroste přibližně o 1000 korun. Pro Trutnov a další okolní obce a města teplo dodává elektrárna v Trutnově - Poříčí, která spaluje uhlí a biomasu.
Teplárenské sdružení ČR dříve uvedlo, že meziroční zdražení ceny tepla může být až dvouciferné, a tedy nejvyšší za posledních 13 let. Za vytápění bytu by si lidé podle sdružení měli příští rok připlatit i několik tisíc korun. Důvodem je zdražování paliv a emisních povolenek.