Článek
Správci archeoparku věří, že návštěvnost se letos vrátí na hodnoty před epidemií koronaviru, kdy činila kolem 15 000 lidí ročně. „V uplynulých dvou letech návštěvnost kvůli covidovým restrikcím klesla asi na 8 000 návštěvníků,“ řekl ředitel archeoparku Radomír Tichý.
„Školní exkurze, kterých kvůli epidemii v minulých dvou letech výrazně ubylo, se opět hlásí. Dopolední exkurze jsou do konce června obsazené, volné jsou ještě odpolední termíny. Školy si již rezervují i podzimní exkurze,“ řekl Tichý.
Pro školy bude archeopark do 30. června otevřený ve všední dny denně. Pro veřejnost bude do konce června otevřeno vždy o víkendech, o letních prázdninách od úterý do neděle. Na neděli 8. května archeopark chystá akci Den rodiny v pravěku, kdy si děti i dospělí budou moci vyzkoušet různé pravěké technologie.
Návštěvníky bude letos archeopark lákat na přípravu projektu Monoxylon IV. Při něm budou lidé svědky výroby repliky pravěkého člunu z jednoho kusu kmene, takzvaného monoxylonu, na kterém se archeologové pokusí příští rok přeplout Egejské moře. Plavidlo již archeologové tesají z kmene dubu dlouhého přes 11 metrů na parkovišti u archeoparku. Expedice Monoxylon IV naváže na námořní výpravy experimentálních archeologů v dlabaných člunech z let 1995, 1998 a 2019. Jejich cílem je udělat si představu o tom, jak před 9000 lety ve Středomoří vypadala zemědělská kolonizace.
Experimenty při výrobě kamenných nástrojů a předmětů archeopark prezentuje na dnes otevřené výstavě. Pokusům se archeologové věnovali zejména v době pandemie, kdy na ně měli více času. Například vrtáním, broušením či řezáním strávili stovky hodin. Snažili se dokázat, jakým způsobem v mladší a pozdní době kamenné byli lidé schopni jednoduchými nástroji provrtat nejrůznější druhy tehdy používaných hornin a vyrábět vrtané kamenné sekery.
„Výstava je příběhem od kamenného polotovaru přes jeho zpracování až do finální podoby repliky artefaktu. Během sezony budou k výstavě doprovodné programy s praktickými ukázkami a také komentované prohlídky výstavy,“ řekl ČTK Martin Drahorád z archeoparku. Výstava přiblíží například i výrobu prestižních kamenných náramků z kalcitického mramoru, který se těžil na Sázavě a zpracovával na sídlištích ve středních a západních Čechách.
Archeopark pravěku Všestary, jehož výstavba stála 40 milionů korun, se veřejnosti otevřel v roce 2013. Kromě hlavní budovy s expozicí pravěku jej ve venkovní části areálu tvoří více než deset replik pravěkých objektů, včetně rondelu či neolitického domu.
Zřizovatelem archeoparku je Královéhradecký kraj spolu s Univerzitou Hradec Králové. Kraj archeopark v době epidemie v roce 2020 podpořil mimořádnou dotací, později archeopark kvůli úsporám musel zrušit jedno pracovní místo.