Článek
Náklady na stavbu nové lávky byly 4,7 milionu korun. Vrací se tak i historická podoba této části města. „Lávka byla postavena v roce 1891 až 1892 a měla nahradit lávku, kterou v roce 1890 smetla povodeň. Původně se jmenovala Farská lávka, ale později byla přejmenovaná na Goethovu lávku a toto pojmenován má dodnes,“ popsala historii mostku přes Teplou primátorka Andrea Pfeffer Ferklová (ANO).
Jenže Goethova lávka léta chátrala a podle pamětníků byla uzavřena už asi před 30 lety. Do loňského roku, kdy začala její rekonstrukce, zbylo z lávky jen torzo.
Město podle náměstka primátorky Petra Bursíka (ODS) vybralo v soutěži dodavatele v době, kdy už začínaly ceny stavebních materiálů stoupat. Pokud by se zakázka zadávala dnes, byly by ceny určitě výrazně vyšší. Lávka je totiž kombinací oceli a litinových prvků, což jsou materiály, které zdražují výrazně.
Asi 15 metrů dlouhá lávka váží zhruba 20 tun a je samonosná, to znamená leží pouze na obou březích koryta řeky. Konstrukce na ní umožňuje provoz pouze pěších, případně cyklistů. V tuto chvíli sice vede lávka do prostoru staveniště rekonstruovaných Císařských lázní, ale město se se stavbaři dohodlo, že uvolní část prostoru, aby ji mohli chodci využít už nyní.