Článek
Mělo by jít o první podobné centrum v kraji. V centru bude zaměstnanec, který dovezené předměty zkontroluje a přetřídí. V případě potřeby je opraví a zařadí na seznam. Předměty se pak objeví na webových stránkách re-use centra, kde si je lidé budou moci prohlédnout z domova. Věci k opětovnému využití se budou nabízet zdarma.
„U věcí třeba z oblasti elektra by se udělala revize, abychom zjistili, že je to bezpečně použitelné, zařadilo by se to na sklad a vydávalo by se to dál. Je to věc, která patří do koncepce předcházení odpadům,“ řekl starosta Patrik Pizinger (Místní).
Letos je v plánu připravit projektovou dokumentaci tak, aby mohlo město v příštím roce zažádat o dotaci. Náklady vyplynou až z dokončeného projektu. Záměrem radnice je umístit re-use centrum v areálu sběrného dvora, prostory jsou tam podle starosty už připravené. Vzniknout by tam mohlo už příštím rokem.
„Nechtěli bychom zůstat jenom u Chodova. Rád bych oslovil i kolegy z okolních obcí, abychom takových center vybudovali více, abychom dali výrobku co největší šanci,“ uvedl starosta.
Re-use centra si už našla oblibu v některých dalších městech v Česku. Věci k opětovnému využití vydávají například v Olomouci, Pardubicích nebo Ostravě.