Článek
Nemocnice obmění také další přístroje, například skiagraf nebo ultrazvuk. „Celkem by měla na přístrojové vybavení získat z evropských fondů 320 milionů korun,“ řekl ředitel provozně technického úseku Martin Čvančara.
Tomograf nahradil již dva roky zastaralý přístroj, který vyžadoval časté technické zásahy. Ročně zdravotníci provedou zhruba 11.000 vyšetření, nejčastěji mozku, plic či tepen. Oddělení disponuje dvěma CT přístroji, druhý je ještě v dobrém stavu.
Nové CT zajistí včasnou diagnostiku zejména u akutních případů na urgentním příjmu. Naskenuje větší objem dat za kratší dobu, což vede ke zkrácení radiační zátěže pacienta. Vhodný je tedy i pro vyšetření dětí.
„Jsme schopni daleko přesněji určovat stádium mozkových mrtvic, nádorových onemocnění a jejich reakci na léčbu. Dále jsme rychlejší, přesnější ve vyšetřování onemocnění neurologických, cévních či nádorových,“ uvedl primář radiologického oddělení Jiří Hofmann.
Karlovarská krajská nemocnice (KKN), pod kterou patří kromě karlovarské i chebská nemocnice, usilovala o obnovení magnetické rezonance i CT již v minulosti. Úsilí ale na dva a půl roku přerušil výpadek způsobený pandemií. Již na začátku roku se podařilo sehnat prostředky na modernější magnetickou rezonanci za 20 milionů korun. Šlo tehdy o první přístrojové vybavení krajské nemocnice pořízené z dotace REACT–EU.
V plánu je ještě pořídit dva mobilní rentgeny asi za šest milionů korun či skiagraf za osm milionů korun. Nedávno nemocnice koupila nový rentgen pro radiologii za 2,5 milionu korun, nyní čeká na dodávku.