Článek
Memorandum, na kterém se dnes dohodli zástupci obou stran, umožní například výměnu odborníků i studentů na semináře či stáže. Cílem je také propojení samosprávy a podnikatelské oblasti prostřednictvím Krajské hospodářské komory se sférou univerzitní, řekl dnes ČTK karlovarský hejtman Petr Kulhánek (za STAN).
Spolupráce kraje a fakulty je naplánovaná ve více rovinách. „Půjde o využití odborníků z regionu k přednáškám nebo seminářům na univerzitě. Naopak studenti z univerzity mohou působit na stážích v Karlovarském kraji, ať už jsou to průmyslová odvětví či sociální služby. Rádi bychom univerzitu také využili ke zpracování různých analýz či rozvojových studií. V neposlední řadě bychom rádi byli spojovacím článek mezi akademickou půdou a průmyslovým sektorem,“ řekl Kulhánek.
Státní vysoká škola v Karlovarském kraji dosud chybí. V regionu působí několik soukromých vysokých škol, plzeňská Západočeská univerzita (ZČU) má v Chebu pobočku ekonomické a pedagogické fakulty. Vedení kraje chce proto dál posilovat spolupráci s vysokými školami, především v sousedních regionech, kde nejčastěji studují mladí lidé z kraje. Kromě ZČU už spolupracuje také s Vysokou školou chemicko-technologickou či Českou zemědělskou univerzitou v Praze.
Karlovarský kraj plánuje ve spolupráci se ZČU otevření nových oborů zaměřených na kinantropologii a fyzioterapii. Zahájil rovněž spolupráci na vzdělávání odborníků pro chemický průmysl s Vysokou školou chemicko-technologickou. V budoucnu by mohly být nově otevírané obory vysokých škol v Karlovarském kraji financovány přímo ministerstvem školství. Zaměřit se chce kraj na obory související s cestovním ruchem, lázeňstvím či průmyslem, ve kterých je velká poptávka po absolventech.