Článek
Teplárna podle starosty Jana Bureše (ODS) nezdražovala díky diverzifikaci zdrojů, kterou uskutečnila v minulých letech. Využívá tři zdroje tepla - má dva kotle na biomasu, jeden na uhlí a jeden na zemní plyn. V poslední době využívá především první dva zmíněné zdroje. „Jsme schopni velmi rychle v řádech hodin přepínat mezi jednotlivými zdroji podle toho, co je zrovna na trhu a je nejekonomičtější. V okamžiku, kdy začala válka na Ukrajině, tak jsme pořídili velké zásoby uhlí, abychom měli možnost v případě jakýchkoli dodávek topit alespoň uhlím,“ řekl Bureš.
Ostrov tak v kraji nabízí aktuálně jednu z nejnižších cen za teplo. Zdražení letos v kraji pocítí zejména obyvatelé Chebu, který už v 90. letech přešel na vytápění zemním plynem. Po ruské invazi na Ukrajinu cena plynu na trhu stoupla několikanásobně a ceny tepla tam pro odběratele vzrostly proti loňskému roku až na trojnásobek. Zatímco teplo v Chebu loni stálo 539 korun za gigajoule, od května lidé zaplatí 1661 korun za gigajoule.
Ostrovská teplárna, která byla postavena v 70. a 80. letech, vyrábí a dodává teplo pro vytápění a ohřev teplé užitkové vody pro všechny bytové domy v Ostrově i pro řadu školských, sociálních či zdravotnických objektů. Vyrábí také elektrickou energii. Za minulý rok vzrostl společnosti zisk o 3,3 milionu korun. Zhruba 1,6 milionu dá do rezerv na případné pokrytí ztrát, které by mohly nastat v důsledku zdražování energií v letošním roce.