Článek
Součástí expozice, která se návštěvníkům otevře v úterý, jsou šperky, mince i ukázky vybavení zlatnické dílny. „S výrobními a výzdobnými technikami seznámíme návštěvníky výstavy formou videozáznamů, ale i širokého spektra nářadí, pomůcek i strojů, kovových materiálů a samotných replik historických artefaktů,“ uvedla spoluautorka výstavy Alena Selucká.
Příkladem je ukázka ruční ražby repliky pražského groše. Odborníci rekonstruovali celý proces od přípravy stříbrné slitiny a polotovarů přes výrobu nástrojů pro zhotovení razidel a středověké razicí stolice až po finální ražbu.
Do prostředí historické dílny se návštěvníci přenesou díky autentickému mobiliáři a vybavení, které Technické muzeum v Brně získalo od brněnského zlatnického mistra Jiřího Drlíka. Výstava prezentuje Drlíkovu zlatnickou práci také prostřednictvím šperků.
Rozmanitost zlatnické produkce a její proměny mohou návštěvníci obdivovat v trezorové expozici. „Příchozí nepochybně zaujmou filigránem a granulací zdobené zlaté šperky z doby Velké Moravy, unikáty z Karlštejnského pokladu, zlatá, bohatě zdobená výbava z hrobového nálezu germánského velmože z lokality Cézavy-Blučina či přenosný relikviářový oltářík z karlovského období,“ vyjmenovala kurátorka Pavla Stöhrová.
„Chceme našim návštěvníkům představit co nejširší spektrum zlatnické práce: ozdoby těla a oděvu, luxusní předměty osobní potřeby jako neceséry, hodinky i rozměrnější díla pro reprezentativní účely. Své místo zde najdou i šperky považované za typicky ‚české‘, tedy s českým granátem, vltavíny a perličkami z českých řek, ale i díla z litiny nebo moderních materiálů,“ doplnila Stöhrová. Výstava potrvá do 18. září.