Článek
Výstava ukáže nejen jednotlivé části hradiště nebo nalezené artefakty, ale hlavně předvede, jaké moderní zobrazovací metody využívají vědci při své práci.
„Výstavu tvoří několik boxů, které jsou vlastně temnými komorami. Na vnější straně si lidé přečtou informace o tom, co uvnitř uvidí a o jakou jde technologii. Jde o různé 3D zobrazovací metody, digitální vizualizace, velkoplošné projekce, holografický projektor a rozšířenou realitu,“ popsal Lumír Poláček z Archeologického ústavu expozici, která se pro veřejnost otevře ve čtvrtek 25. srpna od 10:00.
Výstava je rozdělená do dvou částí. V první z nich věnované terénnímu výzkumu a nemovitostem lidé uvidí například vizualizace mikulčického naleziště tak, jak jej odkryli archeologové, a také vizualizace původního vzhledu budov samotného hradiště. Ve druhé části si návštěvníci mohou detailně prohlédnout některé nalezené artefakty. „Obraz vznikl pomocí fotogrammetrie, tedy skládáním několika desítek nebo stovek fotografií. Tato metoda umožňuje vytvářet modely předmětů v prostoru, otáčet jimi a zobrazovat je z různých úhlů,“ uvedl Poláček.
Výstava v sousedství národní kulturní památky Slovanské hradiště v Mikulčicích potrvá do konce října. Otevřeno bude denně od 10:00 do 16:00.