Článek
Ke zhlédnutí bude ode dneška do 21. ledna v budově muzea. Návštěvníci uvidí také mechanický model vánočního stromečku vyrobený Jaroslavem Melichem v roce 1925 nebo originální dřevěný betlém Jiřího Merty, uvedli tvůrci výstavy v tiskové zprávě.
„Výstava chce v návštěvnících podnítit zájem o naše tradiční vánoční lidové zvyky a obyčeje, ale především jim ukázat jemnou mechanickou práci, trpělivost a um autorů jednotlivých exponátů zařazených do výstavy,“ řekl její autor Petr Nekuža.
Návštěvníci nahlédnou například do pohyblivé kovářské, bednářské či tesařské dílny nebo si prohlédnou Šebelovy modely technických staveb, model větrného mlýna, těžní věže a také modely technických zařízení jako parních strojů či stacionárního elektrického motoru.
„Podporujeme zájem o české tradice a současně i rozvíjení technické zručnosti dětí i dospělých,“ sdělil edukátor a kurátor v TMB Zbyněk Rederer. Výstava představí také historické mechanické hračky ze 30. až 80. let minulého století. „Hlavně starší návštěvníci si jistě zavzpomínají na hračky, které mnohdy dostali pod stromeček,“ dodal Rederer.
Výstavu s vánoční tematikou uspořádali také v Letohrádku Mitrovských, kde se od 12. prosince do 14. ledna otevře tradiční výstava betlémů, tentokrát ze sbírky Zdeňka Jílka a jeho přátel. Další výstavu betlémů si mohou zájemci prohlédnout v přísálí katolického domu v Brně-Žebětíně od 8. do 10. prosince.
Charitativní vánoční pohlednice vystavují v Knihovně Jiřího Mahena v Brně. Předlohy k pohlednicím s vánočními motivy vytvořili malí umělci z ateliéru ArteSvět pro děti z SOS dětské vesničky Brno. Malovali je suchým pastelem a akvarely. Pohledy budou v době trvání výstavy ke koupi a výtěžek půjde na podporu dětí v SOS dětské vesničce Brno. Výstava je přístupná v půjčovní době do konce roku.