Článek
„Cílem je mít jednotnou databázi, ze které mateřské, základní i střední školy mohou čerpat pedagogické kapacity,“ informovala mluvčí kraje Alena Knotková.
Během hodin bude možné web otevřít také v anglickém a ukrajinském jazyce. „Náš portál Education Jobs přináší běžně seznam všech druhů prací ve školství v našem regionu. S ohledem na aktuální krizi jsme se jej rozhodli doplnit o databázi českých učitelů se znalostí ukrajinštiny a také ukrajinských pedagogů, kteří mohou pomoci ukrajinským dětem a studentům s integrací,“ uvedla Leona Sapíková, ředitelka Vzdělávacího institutu pro Moravu, který portál zřizuje.
Dalším krokem v zapojení ukrajinských učitelů je jejich odborné vzdělávání a prohloubení vědomostí o fungování českého školského systému. „Příchod ukrajinských uprchlíků znamená velký skokový růst nároky na školy. Potřebujeme lidi, kteří nám coby učitelé pomůžou to zvládnout. Pracovat budeme také na jejich podpoře při tomto úkolu, připravujeme řadu konkrétních aktivit kraje, které uceleněji představím příští týden,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast vzdělávání Jiří Nantl (ODS).
Na jihu Moravy je několik tisíc uprchlíků z Ukrajiny, vesměs matky s dětmi. Jen v Brně začalo v tomto týdnu chodit do škol několik set ukrajinských dětí.