Článek
Sbírka mikroskopů vyvinutých Arminem Delongem, fyzikem a zakladatelem elektronové mikroskopie v Československu, je tak nyní v muzeu kompletní. „Mikroskop LVEM 5, za který profesor Delong obdržel Národní cenu vlády Česká hlava, byl posledním typem z řady mikroskopů, na kterých pan profesor osobně pracoval a který v naší sbírce chyběl. Nyní je řada kompletní, od stolního elektronového mikroskopu BS 242, za které získal zlatou medaili na světové výstavě Expo v roce 1958,“ uvedl garant expozice Optika TMB Lubomír Anděl.
Jedinečnost mikroskopu LVEM 5, což je zkratka pro Low Voltage Electron Microscope, spočívá v jeho využití nízkého napětí 5 kV. Přístroj má unikátně malé rozměry a přirozeně vysoký kontrast. „Přitom jde o výkonný přístroj, který měl již v době svého vzniku rozlišení dva nanometry, což je stokrát víc, než poskytuje kvalitní optický mikroskop. LVEM 5 se tak stal ztělesněním myšlenky profesora Delonga, že transmisní elektronový mikroskop by měl být běžně používaným nástrojem dostupným vědcům ke každodennímu výzkumu,“ doplnil Anděl.
Nový přírůstek by se měl v expozici muzea objevit hned příští týden, návštěvníci jej najdou v přízemí muzea v expozici Optika.
Armin Delong (1925-2017) byl světově uznávaným vědcem, již v roce roce 1949 se podílel na vývoji a výrobě prvního elektronového mikroskopu. V roce 1978 získal profesorský titul na Vysokém učení technickém, o tři roky později se stal akademikem. Přes 30 let stál v čele Ústavu přístrojové techniky ČSAV, po listopadové revoluci se stal místopředsedou federální vlády pro vědeckotechnický rozvoj. Legenda české elektronové mikroskopie a jeden z nejuznávanějších českých věců získal v roce 2005 cenu Česká hlava za svoji schopnost uvést nápady do praxe.