Článek
Také autorská čtení, besedy, přednášky i procházky městem nabídne o prvním víkendu v září první ročník festivalu židovské kultury Štetl fest. Pořádají jej společně Židovská obec Brno a spolek Štetl, centrum židovské kultury spolu s dalšími brněnskými institucemi. Program festivalu dnes zástupci pořadatelů představili novinářům.
„Unikátní není jen to, že se nám podařilo pozvat řadu zahraničních i domácích osobností a propojit řadu brněnských institucí, ale také to, že festival organizujeme s židovskou obcí. Žádná jiná židovská obec v Česku takovou aktivitu nevyvíjí. I proto v programu ctíme židovskou tradici, program počítá s oslavami šabatu a jeho pravidla zohledňuje i páteční a sobotní program,“ uvedla ředitelka festivalu Eva Yildizová. Pořadatelé chtějí přiblížením židovské kultury i témat předejít xenofobii a nesnášenlivosti.
Termín festivalu je načasovaný k oslavám evropského dne židovské kultury, který připadá na neděli 4. září, začíná ale už v pátek odpoledne. Hlavním tématem letošního ročníku je Knihovna ukradených nadějí. Mimořádný soubor 12 000 převážně liturgických knih zabavených Židům v Terezíně i v jiných koncentračních táborech, kterou vlastní Židovská obec Brno. V některých těchto knihách jsou osobní poznámky, vpisky, podpisy původních vlastníků, kteří zahynuli v některém z koncentračních táborů. Cílem projektu Knihovna ukradených nadějí je tyto knihy digitalizovat, roztřídit a u těch, které jejich původní majitelé nějak označili, zkusit vypátrat potomky původních vlastníků.
„První takto navrácenou knihou byla modlitební kniha Machzor Cornelia Stracha, který žil v Brně v Orlí ulici a byl zavražděn v koncentračním táboře. Jeden z jeho synů ale před smrtí unikl a jeho dcera si pro knihu z Anglie, kde nyní žije, přijela. Na základě příběhu této knihy a rodiny vzniká inscenace Příběh knihy, která bude mít premiéru v první festivalový den ve vile Löw-Beer a reprízovat ji tam budeme až do konce letošního roku,“ dodala Yildizová.
Aby židovští věřící mohli oslavit šabat, je premiéra naplánovaná už na 16:30, podobně i koncert Avishaie Cohena je v první festivalový den naplánovaný už na 18:00. Ve 20:00 pak program končí rozsvěcením světel a následuje komunitní setkání s ochutnávkou košer vín i izraelských specialit. Na sobotu jsou potom naplánována hlavně autorská čtení, přednášky a besedy, které šabat připouští, divadelní vystoupení a koncerty opět po jeho skončení ve 20:00.
Program festivalu vyvrcholí v neděli nový nastudováním opery Brundibár v provedení Filharmonie Brno a sboru Kantiléna. Součástí budou videa od současných židovských dětí, které mají téma zasadit do aktuálního kontextu. Operu Brundibár za druhé světové války v terezínském ghettu nastudoval s dětmi skladatel Hans Krása.
„Smyslem festivalu není znovu připomínat holokaust, ale mluvit i o naději a budoucnosti. O tom, že židovská kultura, rodina i obec žije dál,“ doplnila Eva Yildizová.
Rozsáhlý program pořadatelé zveřejní na internetových stránkách www.stetl.cz, které by měly být spuštěny do konce června. Nebudou sloužit pouze potřebám festivalu, ale obecně centru židovské kultury.