Článek
Strážci přírody o tom informovali na svém webu. Omezení potrvá nejpozději do 15. června, řekl dnes ČTK za dobrovolné strážce přírody Radovan Mezera. Býčí skálu si k hnízdění dravci poprvé vybrali už před několika lety. Za porušení zákazu hrozí pokuty.
Omezený je pohyb turistů v prostoru před portálem jeskyně a na části zelené značené turistické cesty od Býčí skály přes jeskyni Kostelík k silnici směrem na Křtiny. Tento úsek je třeba obejít po silnici. Vstupovat není možné ani do lesů v okolí jeskyně. Tam je ale vstup zakázán trvale, protože jde o území národní přírodní rezervace s nejpřísnějším režimem ochrany. Zakázáno je také horolezectví na Kostelíku i na dalších stěnách v okolí.
„Momentálně jsou sokoli aktivní a lze je vidět, jak krouží nad Býčí skálou. V nejbližší době by si měla samička vybrat místo, kde snese svoji snůšku vajec,“ uvedl Mezera. Strážci za porušení zákazu mohou na místě uložit pokutu až 10 000 korun.
Na Býčí skále sokoli zahnízdili poprvé v roce 2017, tehdy vyvedli jedno mládě. Loni i předloni šlo podle Mezery také o jedno mládě. Vzácní dravci se v Moravském krasu poprvé uhnízdili v roce 2016, zhruba po půl století. Místo druhého hnízdiště ochránci tají. Loni v něm sokoli vyvedli podle Mezery tři mláďata, předloni čtyři.
Jeskyně Býčí skála leží ve střední části Moravského krasu. Podle vědců sloužila její přední část v době železné jako rituální obětiště. Badatel Jindřich Wankel našel na tomto místě koncem 19. století ostatky 40 lidí a mnoho vzácných předmětů. Za druhé světové války měli v jeskyni nacisté továrnu na výrobu leteckých motorů. Speleologové zpřístupňují malou část jeskyně veřejnosti před začátkem léta, každoročně si prostory prohlédne kolem 3000 zájemců.