Článek
„Hořet tam začalo na konci května 2012 a pět dní s požárem bojovalo 1600 hasičů z deseti krajů. Hořelo na 165 hektarech, rozloha holiny vzniklé po požáru a odtěžení poškozených stromů byla 113 hektarů,“ řekla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
Situace na jižní Moravě ale byla jiná, než bude po nynějším rozsáhlém požáru v národním parku České Švýcarsko. Liší se nejen přírodní podmínky, tedy písčitá půda na rovinatém Bzenecku od hornatého Českého Švýcarska, ale rozdílný bude zřejmě i způsob obnovy. Zatímco na Moravské Sahaře vlastník začal les obnovovat, v národních parcích je často obnova ponechána čistě na přírodě.
Lesy ČR začaly s obnovou poničených porostů na jaře 2013. „Jako hlavní dřevina byla využita borovice lesní a na příznivějších lokalitách byly vneseny listnaté dřeviny, tedy dub zimní, lípa malolistá a buk lesní, které mají v budoucnu plnit funkci protipožárních pásů,“ uvedla Jouklová.
Krátce po výsadbě ale začaly sazenice ve velkém hynout kvůli ponravám chrousta, které ničily jejich kořeny. „Navzdory vysokým teplotám dosažených v porostech při požáru, se početnost ponrav v půdě nesnížila. Největší množství ponrav se nacházelo v mladých porostech II. věkové třídy a ztráty na sazenicích způsobené ponravou zde přesahovaly 90 procent. Úhyn sazenic na podzim roku 2013 dosahoval v průměru 73 procent,“ upozornila Jouklová.
V roce 2013 vysázely Lesy ČR 378.000 sazenic na ploše 45 hektarů, kvůli škodám na sazenicích pak výsadbu pozastavily a dál sázely pouze na místech, kde se v kontrolních sondách vyskytoval menší počet ponrav. V roce 2014 se zalesnily výzkumné plochy a další velká výsadba pokračovala na podzim roku 2014. Během roku 2014 bylo na místě požáru vysázeno 480.000 sazenic.
Zalesnění celé plochy požářiště pokračovalo až do roku 2016, ponravy chroustů opakovaně na nových výsadbách škodily, už ale ne tak masivně jako v roce 2013. Náklady přesáhly 12 milionů korun a vysazeno bylo 1,1 milionu sazenic na ploše 132 hektarů.
„Od roku 2016 se plocha požářiště opakovaně vylepšuje, především kvůli opakovaným škodám ponravou, letos na podzim bude potřeba vylepšit porosty na ploše tří hektarů. V současné době je celá plocha někdejšího požářiště odrostlá,“ doplnila Jouklová.
Požár Moravské Sahary mezi Bzencem, Strážnicí a Ratíškovicemi vypukl 24. května 2012 odpoledne, jeho likvidace trvala pět dní, další týden pak hasiči dohlíželi na požářiště. Škoda na lesních porostech dosáhla 27 milionů korun, muselo být vytěženo 24.000 krychlových metrů dřeva. Příčinu požáru se nepodařilo zjistit.