Článek
Meruňky našli nejen v knedlících, ale také v guláši. Na meruňkovém dřevě se připravovala uzenina, meruňkový základ mělo i nabízené víno nebo pálenka. Do Ekocentra Trkmanka přišly stovky lidí. Program zpestřila soutěž v pojídání belešů, tedy placek z kynutého těsta.
Velké Pavlovice patří k ovocnářským centrům jižní Moravy. Lidé tak dnes mohli ochutnat meruňky přímo z okolních sadů. V dalších obcích v kraji meruňkobraní teprve připravují. Od 15. do 17. července potrvají slavnosti s jarmarkem v Miroslavi na Znojemsku, 16. července chystají meruňkobraní v Židlochovicích na Brněnsku.
Úroda se letos očekává průměrná. Jde však o průměr ovlivněný posledními pěti sezonami, tedy nižší než býval v dřívějších letech. Pěstitele meruněk trápily mrazy v době květu stromů, které úrodu decimují ještě před tím, než se vůbec mohou začít tvořit plody.
„Letos mrazy poškodily rané odrůdy. Aktuálně jsme ve třetině sklizně a postupně začneme s pozdějšími. Zase je ovoce zralé o sedm až deset dnů dříve, než bývalo obvyklé,“ řekl ČTK předseda Ovocnářské unie Moravy a Slezska Ivo Pokorný, který je ředitelem Pomony v Těšeticích na Znojemsku.
Ani extrémně horké počasí ke kvalitě plodů nepřispívalo. „Místo přirozeného dozrávání se plody na stromech dopékají. Uvidíme, co to udělá,“ řekl Pokorný.
Hrozbou pro sklizeň meruněk jsou také kroupy. V uplynulých týdnech se meruňkářské oblasti vyhýbaly. „Ale jen zhruba 12 až 14 kilometrů od nás napáchaly tragické škody,“ zmínil Pokorný okolí obcí Višňové a Jevišovice.
Další bouře s krupobitím zasáhla jižní Moravu v pátek večer, největší škody páchala v pásu mezi Valticemi na Břeclavsku a Bzencem na Hodonínsku, prošla tedy jihovýchodně od Velkých Pavlovic. Podle zpráv lidí na sociálních sítích kroupy místy ničily úrodu na zahrádkách i v sadech.