Článek
Dvě desítky mladých varhaníků a dvě desítky klavíristů se letos utkají v Mezinárodní soutěži Leoše Janáčka o titul laureáta i finanční odměnu. Přihlášeno je letos 24 varhaníků, zatím se jich registrovalo 17, a 20 klavíristů, k registraci jich zatím přišlo 16.
Soutěžící se o víkendu registrovali a uskutečnilo se také první losování pořadí soutěžících v oboru varhany, které se uskuteční v pondělí a v úterý ve Varhanním sále Hudební fakulty JAMU. Klavíristy čeká první kolo soutěže v úterý a ve středu v Koncertním sále Hudební fakulty JAMU.
„Soutěž motivuje letos klavíristy a varhaníky, aby stejně jako Janáček byli hrdí na svůj talent a přijali nelehkou výzvu – hrát před mezinárodním panelem, který výkony hodnotí. Můžeme se těšit na mladistvé interpretační přístupy k repertoáru dvou letošních kategorií: klavír a varhany. Zajímavostí bude kromě finálního koncertu v Besedním domě i možnost slyšet velké Mathisovy varhany v jezuitském kostele Nanebevzetí Panny Marie,“ uvedla děkanka Hudební fakulty JAMU Barbara Maria Willi.
Soutěž se pro oba nástroje koná ve třech kolech, vítězové kromě titulu laureáta dostanou také 100.000 korun, pro druhé místo je určena cena 70.000 korun a pro místo třetí 40.000 korun. Vítěz oboru klavír pak bude mít vlastní koncertní matiné na Festivalu Janáček Brno 2022 a vítěz oboru varhany získá možnost vystoupit na koncertech Brněnského varhanního festivalu 2023 a Festivalu Za poklady Broumovska 2023.
Soutěž je určena mladým interpretům do 35 let. V pětiletých cyklech se střídají obory smyčcové kvarteto a housle, klavír a varhany, violoncello a kontrabas, flétna s klarinetem a lesní roh s tubou. Letos přijeli účastníci kromě Česka i ze Slovenska, Německa, Polska, Rumunska, Japonska, Ukrajiny, Francie, Chorvatska či Korejské republiky.
Porotám předsedají renomovaní hudebníci, klavírní porotu povede Hakon Austbo z Norska, porotu pro varhany Johannes Ebenbauer z Rakouska.