Článek
Festivalovou specialitou jsou „pokojíky“ navržené umělkyní Kateřinou Šedou, tedy kulisy, ve kterých pak na ulicích vystupují muzikanti. Letos přibude nová místnost – videopůjčovna. Šedá ji považuje za jeden ze symbolů 90. let minulého století.
Loni měl festival poprvé rezidenční umělkyni, konkrétně Annu Fusek, pražskou rodačku žijící v Německu. Letos na ni naváže Kubánec Sosa. „Procestoval svět a posluchače vždy uchvátí nejen svým hudebním umem, ale taky pozitivní energií a charismatem,“ uvedl ředitel festivalu David Dittrich.
Sosa v Brně vystoupí třikrát, pokaždé s jiným programem. Zahraje se svým jazzovým kvartetem AfroCubano a brněnskými hudebníky, dále s multiinstrumentalistou Strachem Temelkovským, navíc se představí ještě sólově.
Festival pokračuje ve spolupráci s předními hudebními dramaturgy a publicisty, kteří mají na starost jednotlivé žánrově profilované scény. „Milan Tesař si na svou world music scénu letos pozval originální estonské duo Puuluup, hrající na starodávnou lyru v moderním hipsterském pojetí. Oldřich Vojáček postavil Balkan Night na skvělé bosenské Dubioze Kolektiv a také řecké kapele Koza Mostra,“ uvedl manažer festivalu Ondřej Staněk.
Součástí Maratonu hudby budou také koncerty na netradičních místech. „Plánujeme zážitkové hudební akce ve vodojemu na Žlutém kopci nebo koncert na lodi na brněnské přehradě,“ doplnil Staněk. Nabídku doplní ještě rocková, muzikálová a písničkářská scéna, tradiční pianoštafeta nebo vystoupení mladých talentů ze základních uměleckých škol.