Článek
Přinese to finanční úsporu milionů korun ročně i rychlejší návrat sanitek do provozu po opravách. Novinářům to dnes řekla ředitelka jihomoravských záchranářů Hana Albrechtová. Podle ní je ročně kolem 1000 oprav, z toho polovinu si plánuje záchranná služba udělat v servisu sama. Kromě toho sbor dostal osm nových vozů za 31 milionů.
Záchranáři na jižní Moravě mají kolem 150 vozidel. Asi stovku tvoří sanitky, další vozidla jsou technická, speciální, referenční nebo náhradní. „Ročně najezdíme 3,7 milionu kilometru,“ uvedla Albrechtová. Podle ní bude servis provádět vše do středně těžkých oprav. Má například pneuservis, diagnostiku brzd nebo tlumičů, což jsou podle Albrechtové časté závady. „Autoservis je vybavený i profi technologií, například regloskopem, vyvažovačkou, odvzdušňovací a doplňovací jednotkou brzdové kapaliny a podobně,“ doplnil krajský radní pro investice Vladimír Šmerda (ODS). Součástí je i myčka, čistírna odpadních vod, sklady a zázemí personálu.
Podle hejtmanova náměstka Jiřího Nantla (ODS) není časté, aby záchranná služba měla svůj vlastní autoservis. „Pro fungování záchranky je významný. Roční nájezd jednoho auta je 70 000 kilometrů. Zajištění rychlého servisu je proto důležité,“ řekl Nantl.
Náklady z 85 procent pokryla dotace z Evropské unie, pět procent přispěl stát a zbytek poskytl Jihomoravský kraj jako zřizovatel záchranné služby. „Autoservis v Černovicích přinese výrazné snížení finančních nákladů na opravu a údržbu sanitních vozidel, jejich rychlejší návrat zpět do běžného provozu a větší spolehlivost. Pokračujeme tak postupně v modernizování zázemí pro záchranáře. Jen v letošním roce otevřeme šest nových výjezdových základen,“ uvedl hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).
Kromě otevření servisu dnes záchranná služba převzala osm nových vozidel za 31 milionů korun. Z toho je pět sanitek, dvě vozidla pro lékaře a jedno vozidlo pro Biohazard tým například pro převoz vysoce nakažlivých pacientů nebo pacientů s mimořádně vysokou váhou.