Článek
„Obrazy mají historicky nevyčíslitelnou hodnotu, protože jsou doposud jediným známým zachycením stavu tábora v roce 1950,“ uvedl vedoucí památníku Radovan Krhovský. Památník funguje od roku 2019. Za války tam byl takzvaný cikánský tábor, později internační tábor pro německé obyvatelstvo a také tábor nucených prací.
Mezi vězni tábora nucených prací byl Viktor Viklický, který tam namaloval několik obrazů. Muzeu romské kultury, které je správcem památníku, obrazy věnoval výtvarník a hudebník Jiří Pravda. „Obrazy jsou pro nás velmi cenné. Mají prakticky nevyčíslitelnou historickou hodnotu, protože jsou jediným doposud známým zachycením stavu tábora v roce 1950. Žádné fotografie z tohoto období prozatím nemáme,“ řekl Krhovský. Na 25. června je v památníku v plánu vystoupení Emila Viklického s jazzovým triem, Viktor Viklický byl jeho strýcem.
Tábor měl za druhé světové války kapacitu 300 míst, přesto se v něm tísnilo ve špatných hygienických podmínkách asi 1200 lidí. Proto v místě vypukla epidemie tyfu. V noci na 22. srpna 1943 se uskutečnil velký transport 749 Romů do nacistického vyhlazovacího tábora v Osvětimi.