Článek
Zároveň doplňuje a rozšiřuje jeho stálou expozici, kterou tvoří sakrální umění s novozákonními motivy. Některá díla jsou vystavena poprvé, řekly dnes novinářům kurátorky.
Značnou hodnotu má například obraz Judita a Holofernes od italského mistra Francesca Solimeny. V několika variantách je zastoupený v předních uměleckých sbírkách po celém světě, stejně jako další vystavené dílo, obraz David s uťatou hlavou Goliášovou. Je připisovaný dalšímu italskému baroknímu malíři Domenicovi Fettimu.
Výstava kromě anonymních autorů a starých mistrů věnuje pozornost i moderním výtvarníkům. Zastoupeni jsou například Jan Zrzavý, Bohuslav Reynek a Otto Maria Stritzko. Ze současných autorů dostali prostor Milivoj Husák a Karel Rechlík. Výstava je pojatá chronologicky, vypráví příběh Starého zákona od stvoření světa, uvedla kurátorka Kristýna Solaříková.
Výsadní místo zaujímá barokní stříbrná monstrance z Velkého Meziříčí se starozákonními výjevy. Zajímavostí je úryvek žalmu ze 17. století, psaný na pergamenu etiopským liturgickým jazykem ge´ez.
Zatímco novou výstavu najdou návštěvníci v kryptě katedrály, stálá expozice Diecézního muzea sídlí v samostatné budově na Petrově. Její celkovou obměnu zatím muzeum neplánuje, provádí jen dílčí úpravy. Nedávno například do muzea přemístili sochu Madony z Klobouk z přelomu 12. a 13. století. Jde o nejstarší dřevěnou madonu na Moravě.
Hlavním lákadlem ale zůstává Madona z Veveří, uvedl ředitel muzea Martin Motyčka. Středověký deskový obraz dlouho visel v Národní galerii v Praze. Soudní spor o něj ale vyhrála farnost Veverská Bítýška na Brněnsku, následně dílo převezli z pražské galerie do brněnského muzea.
Diecézní muzeum a jeho výstavy ročně navštíví 8000 až 10 000 lidí, uvedl Motyčka.