Článek
Společnost Crestyl, která je majitelem nemovitosti od roku 2017, kdy ji koupila od Teska, předpokládá, že spodní podlaží nových budov poslouží obchodům, službám a restauracím, ve vyšších patrech má být nájemní bydlení a kanceláře. Do projektu plánuje investovat sedm miliard korun.
„Chceme zde vytvořit stále živý a volně přístupný veřejný prostor se všemi funkcemi, které k tomu patří. Proto kromě současného využití doplňujeme i nájemní bydlení,“ uvedl ředitel developmentu Jaromír Krb. Developer konzultoval přípravu projektu s městem i Kanceláří architekta města Brna. Kromě budovy se přestavba týká i volných prostranství severně k nádraží a západně k železářství v Uhelné ulici včetně parkoviště.
Jde o další díl revitalizace části města přiléhající k centru z jihu, která byla v minulosti převážně průmyslová a začala se výrazněji měnit až po roce 2000, kdy vzniklo nákupní centrum Vaňkovka, výškový dům Dorn či místo Vlněny vznikly nové kanceláře, přestavěny byly tramvajová trať a ulice Dornych a Plotní, modernizováno autobusové nádraží na Zvonařce a proměna v moderní část města není stále u konce. Soukromý developer má také v plánu postavit hotel na volném prostranství po bývalém hotelu Metropol.
Projekt získal v červenci územní rozhodnutí, stavební povolení by mělo být vydané v první polovině příštího roku. Poté čeká současnou budovu demolice. Místo ní vznikne částečně zastřešený veřejný prostor a šest budov, z nichž nejvyšší bude mít osm pater. Zůstane napojení na podchod pod hlavním nádražím a také lávka nad Úzkou ulicí. Průchod od nádraží k Vaňkovce zůstane zachovaný i během stavby. Denně tudy projde zhruba 75.000 lidí.
Budovy mají být ekologicky šetrné, což zahrnuje například využití dešťové vody pro splachování a závlahy, v budovách bude úsporné osvětlení, v garážích a kolárnách budou stanice pro dobíjení auta a kol na elektřinu. Kanceláře budou mít také sprchy a šatny, aby měli lidé dojíždějící na kole potřebné zázemí.