Článek
„Takzvanou vzdálenou monitoraci, tedy záznam na dálku, centrum nabízelo od poloviny roku chovatelům, nyní je metoda přístupná všem majitelům psů,“ řekla veterinární lékařka Simona Peřinková z MDT.
„Jde o metodu, která pejska výrazně neomezuje a probíhá mimo veterinární ambulanci, kde mohou být často naměřená data zkreslená stresem a záznam tam má pouze pár minut. Majitel psího pacienta sám nebo po domluvě s veterinárním lékařem nasadí pejskovi podle návodu EKG záznamník. Metodiku EKG monitorace jsme pečlivě posuzovali a výsledkem jsou velmi kvalitní data. Přístroj je malý, velikosti krabičky od sirek, připevněný elektrodami pouze na dvou místech na těle místo běžných pěti a je velice dobře psími pacienty přijímán,“ uvedla Peřinková.
Testování metody začalo už v roce 2017. „Monitorovali jsme již řadu psů, čistokrevných i kříženců všech věkových skupin. Zachytili jsme například fibrilaci síní u rhodeského ridgebacka po torzi žaludku či bradyarytmii u středního knírače se sníženou výkonností,“ dodala veterinářka.
Data z EKG slouží k odhalování problémů se srdcem, slouží i k prevenci, k lepšímu zacílení léčby pomocí léků nebo stanovení vhodného režimu, aby se pes nepřetěžoval. EKG využívají i chovatelé při rozhodování o vhodnosti psa nebo fenky k chovu pro zplození zdravých potomků.
Využití metody zatím odborníci testovali u psů a uvažují o dalších druzích zvířat. Vyřešit musejí ale technickou stránku věci jako druh a připevnění přístroje.