Článek
Teplárna uvedla, že v posledních letech se snažila držet maximálně příznivé ceny za teplo. „Patřily mezi nejnižší v České republice. Nežijeme ovšem ve vzduchoprázdnu, a tak se bohužel dnešní nárůst cen promítá i do našich provozních nákladů, a to zejména za palivo. Proto jsme nuceni s ohledem na situaci na trhu navýšit ceny na letošní rok, a to počínaje měsícem říjnem o 15 procent. I přesto se domníváme, že naše cena zůstává konkurenceschopná. Vzhledem k současné energetické krizi a extrémnímu nárůstu cen u elektřiny a plynu se v našem případě jedná o přijatelné navýšení v úrovni inflace,“ uvedla firma.
Strakonický starosta Břetislav Hrdlička (Strakonická Veřejnost) avizoval zdražení již na pondělní valné hromadě. Jak řekl, stouply ceny paliva, štěpky, uhlí i mazutu i cena za elektrickou energii. „Výdaje teplárny vzrostly ukrutně. Ale určitě jsme s novou cenou levnější než třeba v Písku,“ řekl starosta.
Strakonická teplárna vytápí asi 7000 domácností a desítky firem. V roce 2021 měla tržby z prodeje výrobků a služeb 317,9 milionu korun, meziročně o procento vyšší. Zisk po zdanění stoupl z 2,9 na 10,7 milionu korun. Loni prodala 423,9 terajoulu (TJ) tepla, meziročně o 31 TJ méně. Tržby za teplo klesly o pět procent. Loni se odpojila od teplárny firma ČZ, další příčinou poklesu byla pandemie. Vyplývá to z výroční zprávy.
Loni teplárna několikrát přerušila dodávky firmě Energo, která zásobuje i přes 250 bytů na sídlišti Šumavská. Jeho obyvatelé tak byli opakovaně bez tepla a teplé vody. Teplárna a Energo vedou spor o platby za odběry, věc řeší soudy. Strakoničtí zastupitelé v květnu schválili, že město koupí za 15 milionů Kč teplovod od firmy Energo na sídlišti Šumavská, a vyřeší tak spor.
Město jako většinový akcionář drží v teplárně 90 procent akcií. Radnice letos v létě koupila 13,4 procenta akcií od firmy Teplárna Kladno, jež patří do skupiny Sev.en Energy. Město je koupilo za 15 milionů korun. Nyní chce město vytěsnit drobné akcionáře. Teplárna má 127 zaměstnanců.