Článek
Rozsáhlou rekonstrukci kulturního domu chce město zahájit v příštím roce. Zvýšení nákladů musí v květnu na svém zasedání schválit zastupitelé. „Město bude (kvůli projektu) muset rozšířit i úvěr. Město má na všechny investice ročně částku kolem 300 milionů korun. Takže i když máme na akci slíbenou dotaci, musíme nepochybně najít zdroje i jinde,“ uvedl náměstek českobudějovického primátora Petr Holický (ANO). Nárůst ceny souvisí se zdražováním materiálů i prací ve stavebnictví.
České Budějovice přestaví kulturní dům Slavie podle společného návrhu francouzských architektů z ateliéru Chaix & Morel et Associés, rakouského studia Christian Anton Pichler a rakouského architekta Jana Proksy. V přístavbě bude hlavní sál, proti současnému místu otočený o 90 stupňů a větší. Dole vznikne malý sál s kavárnou. Původní hlavní sál je podle architektů akusticky nevhodný. Do nového multifunkčního sálu se vejde 550 stojících diváků, sál pojme až 60 účinkujících, tedy i filharmonii. Dům bude delší o 6,5 metru, vzniknou nová předsálí i schodiště.
I přes zvýšení nákladů vedení radnice nehodlá rozsah rekonstrukce měnit, aby tím ušetřila. „V tom projektu se ani moc škrtat nedá,“ řekl Holický.
Slavie byla původně německý Spolkový dům, který se budoval v letech 1871 až 1872. Projektoval se jako kulturní, společenské a politické centrum českobudějovických Němců. V období před a při druhé světové válce se stal centrem německého hitlerovského nacionalismu. Po osvobození nesl objekt jméno Stalinův dům a později v něm sídlil krajský sekretariát KSČ, pak byl odevzdán městu, následně sloužil armádě. V roce 1962 ho stát předal opět městu a místo se na čas stalo jedním z kulturních center Českých Budějovic.