Článek
Některým lidem vadí, že není bezbariérový a že chybí vodní prvek, řekl dnes novinářům starosta Jan Bauer (ODS). Obnovu parku připravili bývalí radní, kteří jsou dnes v opozici. Vedle oprav bazénu a přestavby letního kina je proměna parku jednou z největších investic města posledních let.
„Štěpánčin park je nejstarší park tady u nás v Prachaticích. Nese kouzelný název po belgické princezně Stephanii a já jsem moc rád, že minulé vedení města po patnácti dvaceti letech našlo odvahu a hlavně finanční prostředky, aby se pustilo do téhle náročné akce. Většina investic je (zde) schovaná pod zemí. Park je dnes víc prosvětlený, vzdušnější a prostorově velmi příjemný. V minulosti tady nebylo ani příliš příležitostí, kam se posadit. Je to hezké místo před historickým jádrem,“ řekl Bauer, který je také poslancem.
Na zastupitelstvu v červnu 2021 Bauer tehdy ještě jako opoziční zastupitel záměr kritizoval. Park se dal podle něj opravit za méně peněz. Naopak nynější místostarosta a tehdejší opoziční zastupitel Jakub Nepustil (Živé Prachatice) tehdy uvedl, že park potřebuje oživit, a upozornil, že se tam scházejí narkomani a berou drogy.
„Dostávám dotazy, proč není areál bezbariérový, proč se sem nemohou dostat maminky s kočáry, proč tady není významný vodní prvek. Jsou velké výhrady k plotu okolo,“ řekl dnes Bauer. Na místě byly v 19. století dva rybníčky.
Jak řekl bývalý starosta Martin Malý (Nezávislí), park je vstupní brána do města a měla by být reprezentativní. Park podle něj utrpěl už za druhé světové války a za komunismu. Malý dnes připomněl, že proměna parku byla jednou z prvních věcí, o jejichž podobě rozhodli místní v anketě. Bývalí radní dali hlasovat o třech architektonických návrzích, park se přestavěl podle vítězného.
Prachatice, v nichž žije téměř 11 000 lidí, mají letos rozpočet s příjmy 305,6 milionu a výdaji 315,4 milionu korun. Schodek necelých deset milionů pokryjí z rezerv minulých let. Město investuje 44 milionů korun.