Článek
Kapacita nového biografu je 350 míst k sezení a 150 na stání. Provozovat ho budou Kulturní a informační služby (KIS) města, jejichž provozní příspěvek se proto zvýší o několik set tisíc korun, řekl ČTK starosta Martin Malý (Nezávislí). Podle opozice není letní kino ve městě potřeba, lidé o něj nemají zájem. Peníze měla radnice využít jinak, řekli ČTK opoziční zastupitelé.
„Především u střední a starší generace byla nostalgie po letním kině, neboť v tomto městě mělo obrovskou tradici. Promítalo od roku 1963, bez přerušení čtyřicet devět let. Vyrůstaly na něm celé generace. Na tuto tradici jsme chtěli navázat, nechtěl jsem být hrobařem letního kina v Prachaticích,“ řekl starosta. Práce trvaly rok, první film promítne dnes město zdarma. Na podzim ještě dodá stavební firma zastřešení.
Opoziční hnutí Živé Prachatice považuje investici za nepřiměřenou. „Ten projekt není natolik potřebný, aby se na něj v dnešní době dávalo tolik milionů. To je největší kámen úrazu. Vedení města nemá měřítko: buď nedělá nic, anebo takhle velké, megalomanské projekty, které nemůžou mít v Prachaticích uplatnění. Poptávka tady není; loni se promítalo na dvorečku za divadlem a účast byla mizivá, přišli jeden, dva lidé. Bude to hodně ztrátové,“ řekla ČTK zastupitelka hnutí Barbora Koritenská. Míní, že promítat by se dalo třeba v historickém centru na Parkánech. Vadí jí také, že provoz kina bude drahý.
Kritický je i zastupitel opozičního hnutí Pro Prachatice Robert Zeman. „Stálo to desítky milionů a my jsme před deseti lety neměli dva miliony na repasovanou promítačku, aby se zachovala podstata letního kina, aby promítalo. Šlo to udělat levnou variantou, stačilo nenechat areál zpustnout. Stavba se bude mnoha lidem líbit, ale jde o to, kolik stála a zda byla nutná,“ řekl ČTK Zeman.
Podle starosty bude provoz „mnohem úspornější“ než náklady na divadelní představení z předplatného, jež zajišťuje KIS. Areál byl od roku 2012 zavřený. Novou podobu projektoval pražský ateliér Mimosa Architekti, město za návrh zaplatilo 1,2 milionu Kč. Stavební povolení dostalo město v roce 2018, práce pak pozastavila pandemie. Začátkem loňského léta se začalo bourat staré kino.
„Věděli jsme, že areál dožívá, a řekli jsme, že se opravovat nedá,“ sdělil Malý. Areál je v ochranném pásmu městské památkové rezervace, proto jsou podle starosty v kině kamenné dlažby i příjezdová cesta, podobně jako se použil kámen při opravě Štěpánčina parku. Vydlážděná plocha kina zabírá asi 3000 metrů čtverečních. V areálu budou zastřešené jak části pódia, tak i hlediště.
Prachatice, v nichž žije téměř 11.000 lidí, mají letos rozpočet s příjmy 292,5 milionu a výdaji 379 milionů korun. Schodek 86,5 milionu kryjí z přebytků hospodaření minulých let. Město chtělo letos investovat 145,2 milionu.