Hlavní obsah

Na území Jihočeského kraje zimuje stovka orlů mořských

Foto: Pixabay.com

Orel mořský.

Na území Jihočeského kraje zimuje stovka orlů mořských. Větší část z nich tvoří mláďata, která následně odlétají hnízdit do jiných míst.

Článek

Počet zimujících orlů mořských na jihu Čech v posledních letech stoupá. ČTK to řekl Jiří Neudert z Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.

„Od 70. let minulého století začala většina evropských zemí orly mořské účinně chránit. Jejich počty postupně rostly a orli se začali postupně vracet do původních hnízdišť. Pro ilustraci – první zimní sčítání na Třeboňsku se konalo v roce 1979, kolegové tu tehdy zaznamenali pouhých třináct ptáků. První orli zahnízdili na Třeboňsku po dlouhé přestávce až v roce 1985,“ uvedl.

Dodal, že v současnosti zimuje na jihu Čech 89 mladých orlů a 19 dospělých jedinců, a to nejčastěji v blízkosti nezamrzlých rybníků. Zatím není znám přesný počet dravců, kteří v regionu trvale žijí. Neudert uvedl, že jen v okolí Třeboně evidují ornitologové 15 až 20 párů orla mořského. „Jedná se o lokalitu s největším výskytem v kraji. Na Třeboňsku má ideální podmínky,“ uvedl.

Orel mořský je podle něj vrcholový predátor, ale „relativně lenivý.“ Znamená to, že jako potravu upřednostňuje mrtvé ryby a jiné zdechliny. Má v přírodě sanitární funkci. Útoky na domácí zvířata jako například slepice jsou v jeho případě hodně výjimečné. V tomto ohledu je výrazně aktivnější a nebezpečnější jestřáb," uvedl Neudert.

Doporučované