Článek
Patří mezi ně zejména architektonické památky z 19. a 20. století, ale i starší, jako zámek v Tučapech, fara v Hořicích na Šumavě nebo jádro bývalé středověké tvrze v Letech na Písecku. Ministerstvo rozhodovalo na základě podkladů od památkářů. V tiskové zprávě o tom dnes informovala Kateřina Voleská z Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích.
„S nabytím statusu kulturní památky získává vlastník garanci bezplatné odborné pomoci pracovníků Národního památkového ústavu i šanci využít finance některého z dotačních titulů. V neposlední řadě to znamená určitou prestiž,“ uvedla Voleská.
Mezi nové památky se řadí třeba železniční most přes Orlík v obci Červená nad Vltavou. Ve své době byl s výškou 69,5 metru druhým nejvyšším mostem v Rakousku, za mostem Trisana v Alpách vysokým 87 metrů. Správa železnic (SŽ) ho chtěla původně zbourat, než se stal na podzim kulturní památkou. SŽ postaví v místě nový železniční most přes Orlík, za víc než půl miliardy korun.
Jako další nové kulturní památky jsou na seznamu bývalá modlitebna Evangelické církve augsburského vyznání v Českých Budějovicích, včetně vybavení, jako jsou zvon, varhany, vyřezávaná architektura oltáře s obrazem či kovová křtitelnice. Kulturními památkami jsou nově i gymnázium Jindřichův Hradec, budova z počátku 20. století ve stylu moderny s prvky secese a neoklasicismu. „Patří mezi významné prvorepublikové stavby ve městě, jejím autorem je pražský architekt Bedřich Bendelmayer,“ uvedla Voleská.
Nově zapsané jsou i protivínská sokolovna, zámek v obci Tučapy na Táborsku, fara v Hořicích na Šumavě z 18. století, dům se středověkým jádrem ve Slavonicích nebo bývalá šatlava ve městě Nové Hrady na Českobudějovicku.
V jižních Čechách je 5050 kulturních památek.