Článek
Nové zakázky chystá i do Číny. Za loňský rok čeká obrat 130 milionů korun a čistý zisk kolem 20 milionů, řekli ČTK zástupci firmy. Aparaturu dodala milevská společnost i do hollywoodského divadla, pro vídeňskou operu, do pražské síně Rudolfinum, používají ji i bratři Ebenové.
„Před rokem a půl jsme založili v Americe vlastní distribuční firmu, což nám umožní, že tam dokážeme líp obsluhovat prodejní síť. Americký trh je pro nás velmi důležitý i referenčně zajímavý. Když společnost Disney vybírala, kdo bude zajišťovat zvuk na 20. výročí nejslavnějšího muzikálu všech dob, Lvího krále, tak řekla, že to musíme zvučit my. Z toho se rozvíjí další zakázky,“ řekl jednatel firmy a syn jejího zakladatele Jiří Krampera mladší.
Náročná byla pro firmu pandemie koronaviru. Pro rok 2020 měla domluvené zakázky téměř za 150 milionů korun, jenže při pandemii o řadu z nich přišla. „Ustáli jsme to díky úvěrům, jsou již téměř splacené. A nikoho jsme nepropustili,“ řekl jednatel. Předloni měla firma čistý obrat 92,3 milionu a zisk po zdanění 2,4 milionu korun, vyplývá z výroční zprávy. Loni stouply tržby na 130 milionů, letos budou kolem 150 milionů korun. Firma má úvěry asi za 100 milionů; proti tomu jen v pohledávkách má 60 milionů a výrobky na skladech a surový materiál v ceně přes 150 milionů korun.
Skoro celá produkce míří na export do EU, USA, Asie a Afriky. Aparaturu dodává pro divadla, kluby či festivaly. Ze dřeva používá výhradně baltickou břízu, navrhuje a vyrábí si veškerou elektrotechniku pro reproduktory i zesilovače. Dodala zvuk na oslavu 80. narozenin anglické královny Alžběty II., její techniku používá držitel Grammy, americký raper Lil Jon, nejlepší taneční klub roku 2022 Avant Gardner v New Yorku, v Japonsku producenti muzikálu Mary Poppins, divadlo v australském Sydney, v Česku skupina The Tap Tap nebo pražské Divadlo Studio DVA. Nově dodá ozvučení na zaoceánské výletní lodě.
Firmu založil v roce 2002 Jiří Krampera, jehož uši si v 80. letech kanadská firma vyrábějící aparaturu pojistila kvůli případné ztrátě sluchu na milion dolarů. „Já jsem vyrostl mezi elektronkami. Tatínek byl jeden z tvůrců prvního televizoru v Československu. Někdy ve 12 letech jsem si udělal první zesilovač,“ řekl ČTK třiasedmdesátiletý Krampera.
Již v mládí začal vyrábět aparaturu pro kapely, třeba Country Beat Jiřího Brabce. Jako zvukař jezdil s Vladimírem Mišíkem. Začínal v podniku Tesla Votice, opravoval televize. Zkraje 80. let emigroval do Kanady, později vyvíjel audiotechniku pro firmy Yorkville Sound, RCF a Mackie. Společnost KV2 Audio založil v roce 2002, dnes zaměstnává 65 lidí, z toho je asi pětina vývojářů. Do pěti let bude mít 90 zaměstnanců. Sídlí v areálu bývalého Jitexu.
Příští rok chce firma instalovat solární panely, pokryjí až polovinu spotřeby. Investice bude 7,5 milionu korun. Kolem 60 procent nákladů na elektřinu tvoří ve firmě zkoušení zesilovačů. Letos musela společnost zdražit asi o 30 procent. „Oproti konkurenci tří největších světových hráčů L-Acoustics, d&b a Meyer Sound jsme pořád výrazně levnější. Překližky vylétly za pandemie o 400 procent, teď jsou na 200 procentech původní ceny, membrány asi o 50 procent. Hliník vylétl za covidu na trojnásobek, dnes je 30 procent nad tím, co býval,“ řekl jednatel.