Článek
Stabilizaci cen umožnily podle ní dva projekty: konec spalování uhlí a výměna zastaralých parovodních rozvodů tepla moderním horkovodním potrubím na území Tábora. Uhlí přestane firma v Plané spalovat v srpnu.
Ceny letos firma nezvedne, přestože od poloviny roku 2021 rostou ceny vstupů v teplárenství až trojciferným tempem. V Táboře zdražila teplo od letošního ledna o 6,5 procenta. Loni odběratelé platili za jeden gigajoule 673 korun. Podle společnosti znamenalo zdražení pro průměrnou domácnost růst nákladů o přibližně 800 korun za rok.
„Cílem C-Energy je zajistit dodávky tepla za dlouhodobě stabilní ceny. K tomu nám pomohly více než třímiliardové investice v posledních deseti letech. Raketový růst cen zemního plynu a kontinuální zdražování emisních povolenek můžeme díky těmto investicím kompenzovat zvyšováním podílu spalované biomasy a výrobou elektřiny. Klíčovým faktorem je ale také omezení tepelných ztrát při přenosu tepla do domácností, na kterém nyní v Táboře pracujeme,“ uvedl jednatel C-Energy Planá Ivo Nejdl.
C-Energy Planá dokončila v loňském druhém pololetí propojení páteřní horkovodní soustavy v Táboře s horkovodní soustavou v Plané nad Lužnicí a Sezimově Ústí. Moderní horkovodní soustava má snížit tepelné ztráty až o 17 procent. Do roku 2023 investuje C-Energy Planá do modernizace rozvodů tepla v Táboře přes 300 milionů korun.
Letos v srpnu přestane firma podle svého vyjádření jako první teplárna v ČR zcela spalovat uhlí ve svém zdroji v Plané nad Lužnicí. Bude to, jak uvedla, významný přínos zejména v úsporách za emisní povolenky. V poslední fázi je rekonstrukce kotlů K5 a K6, která umožní stoprocentní spalování odpadní dřevní biomasy. Biomasou, kterou firma získá z okolních lesů a pil, nahradí uhlí letos v srpnu. V Teplárně Tábor, kterou firma také provozuje, skončí spalování uhlí v prvním čtvrtletí roku 2023, kdy C-Energy Planá začne tento zdroj předělávat.
Firma C-Energy Planá, která vyrábí teplo a elektřinu, měla předloni loni tržby z prodeje výrobků a služeb 633,9 milionu korun a provozní zisk 90 milionů. Vyplývá to z výroční zprávy. Prodej tepla klesl předloni o 50 tisíc gigajoulů (GJ) na 800 tisíc GJ, a to kvůli dopadu koronavirových opatření na průmyslové odběratele.
Firma C-Energy Planá investovala od roku 2012 do modernizace svého zdroje přes dvě miliardy korun, snížila emise o 90 procent. Její celková instalovaná kapacita v Plané nad Lužnicí přesahuje 105 elektrických megawatt (MWe). C-Energy Planá má také bateriové úložiště o výkonu čtyř megawattů (MW).