Článek
První pacienti budou v budově už od příštího týden a plný provoz nemocnice v novém zázemí zahájí v září. Jde o jedno z nejmodernějších pracovišť svého druhu v republice. „Jsem přesvědčen, že nikde v Evropě neuvidíte podobné operační sály a centrální sterilizaci jako u nás. Všechno nejlepší, co lze sehnat, se nám sem podařilo získat,“ uvedl její ředitel Michal Šnorek.
Budova centrálních operačních sálů a centrální sterilizace vznikla jako přístavba chirurgie. Práce na projektu začaly v listopadu 2019 a trvaly téměř 900 dní. V novém objektu je 12 operačních sálů, čtyři lůžkové stanice s kapacitou více než devět desítek lůžek. Šnorek uvedl, že v nových prostorech budou lékaři dělat naprostou většinou všech operací. Výjimku představují jen chirurgické obory, které budou mít pro operace vlastní zázemí.
Šnorek doplnil, že nemocnice naposledy otevřela nové operační sály v roce 1993. Podle jihočeského hejtmana Martina Kuby (ODS) patří českobudějovická nemocnice mezi nejmodernější pracoviště svého druhu v republice. „Jihočeský kraj je jeden krajů, který nemá na svém území fakultní nemocnici, do nichž investuje stát. Českobudějovická nemocnice nabízí špičkovou péči, jako by byla fakultní a poskytuje ji v zařízení, které je krajské,“ uvedl Kuba. Jihočeský kraj je jediným akcionářem holdingu sdružujícím nemocnice v každém okrese.
Projekt výstavby centrálních operačních sálů a centrální sterilizace získal 500 milionů korun z programu Evropské unie React. Zbytek financovala nemocnice z vlastních zdrojů a část peněz platil i Jihočeský kraj. Výstavba centrálních operačních sálů a centrální sterilizace je součástí dlouhodobé modernizace areálu. Začala v roce 2013 a skončit má do roku 2025. „Do té doby nás ještě čeká druhá etapa přestavby pavilonu CH (chirurgie) a rádi bychom také rekonstruovali infekční oddělení,“ řekl Šnorek.