Článek
Do soutěže se tentokrát na jihu Čech přihlásily ještě Prachatice a Trhové Sviny. Budějovice se svými 247 kulturními památkami patří k nejvýznamnějším památkovým rezervacím kraje, uvedli dnes památkáři v tiskové zprávě. Loni do finále postoupily z jižních Čech Prachatice, jež tentokrát skončily v hlasování poroty druhé.
„České Budějovice se svými 247 kulturními památkami patří k nejvýznamnějším památkovým rezervacím kraje. Oceňujeme zdařilou obnovu historických průčelí několika významných měšťanských domů. Z dlouhodobého hlediska především postupnou obnovu areálu bývalého dominikánského kláštera, rekonstrukci radnice, opravy zachovalých hradebních věží a dominant města – Samsonovy kašny a Černé věže,“ uvedl ředitel Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích Daniel Šnejd. Budějovice získaly titul za Jihočeský kraj naposledy za rok 2018.
Opakovaně v soutěži bodují Prachatice. Šnejd ocenil, jak město obnovuje památky. Porota nyní kladně hodnotila proměnu Štěpánčina parku, restaurování sgrafit na dvoře radnice či restaurování kaple sv. Filipa Neri. U Trhových Svin vyzdvihla komise třeba to, že nahrazují asfaltový povrch některých cest kamennou dlažbou, nebo akvizici fary, kterou město koupilo, řeší její havarijní stav a v budoucnu tam chce pořádat akce.
Prachatice získaly titul Historické město roku v ČR v roce 2002. Mezi další jihočeská města, která se stala v minulosti absolutním vítězem, patří Třeboň (1996), Jindřichův Hradec (2007) a Slavonice (2017).
Při výběru hodnotí porota počet a kvalitu obnovy památek, péči o veřejná prostranství, životní prostředí, služby návštěvníkům a zapojení spolků do veřejného života za posledních deset let. Vítězové krajských kol soutěže získají z Programu regenerace 100.000 Kč, celostátní vítěz milion Kč.
Cenu Historické město roku, která zohledňuje, jak se sídla starají o své památkové rezervace a zóny, vyhlašuje Ministerstvo kultury od roku 1994. První titul v roce 1995 získaly Svitavy v Pardubickém kraji.