Článek
Zdražení bude v jednotkách procent, domácnost tak navíc proti letošku zaplatí ročně nanejvýš několik set korun. Letos od 1. ledna zvedla teplárna ceny o osm procent. Gigajoule (GJ) tepla stojí 691 korun včetně DPH. Pro byt tak stouply měsíční náklady asi o 80 korun.
„Případné zvýšení cen rozhodně nebude dosahovat inflace. Občané nemůžou očekávat nějaké skokové zdražení tepla. Bude to kosmetická úprava, která bude znamenat nějakou stokorunu v provozu domácnosti za rok navíc, v jednotkách procent,“ řekl primátor Jiří Svoboda (ANO).
Dostupnost paliv má teplárna zajištěnou v důsledku dlouhodobých smluv se stabilními partnery. „Pro jistotu jsme navýšili množství uhlí na našich skládkách,“ uvedl místopředseda představenstva teplárny Tomáš Kollarczyk.
Ceny firma upravuje na přelomu roku a dál se už v daném roce nemění. „Na tuto stabilní spolupráci jsou naši odběratelé zvyklí. Síla městské teplárny se všemi výhodami pro zákazníky se ukazuje právě v okamžiku, kdy ceny na burzách bezprecedentně kolísají a ohrožují firmy i maloodběratele,“ sdělil Kollarczyk. Za jeden GJ tepla letos platí lidé maximálně 691 Kč včetně DPH. U mnoha zákazníků je to méně s ohledem na velikost odběru.
Budějovická teplárna loni vyrobila 1623 terajoulů (TJ) tepla, meziročně zhruba o 9,5 procenta víc. Výroba elektřiny vzrostla o 41 procent na 106.178 megawatthodin (MWh). Tržby z prodeje výrobků a služeb stouply loni téměř o 13 procent na 981,5 milionu korun. Zisk před zdaněním byl meziročně podobný, 23,8 milionu Kč, o necelé procento vzrostl zisk po zdanění na 19,3 milionu. Vyplývá to z výroční zprávy. Loni připojila teplárna 280 nových bytů. Počet napojených domácností stoupá několik let, je jich téměř 30.000, dalšími zákazníky jsou firmy a instituce. Firma zaměstnává kolem 220 lidí.
Distribuční síť teplárny měří 163 kilometrů, z nichž je 85 kilometrů parovodů, 33 kilometrů horkovodů a 45 kilometrů teplovodů. Teplárna vytápí také 215 firem a 173 institucí včetně škol, obchodů a zdravotnických zařízení.
V příští topné sezoně od roku 2023 by měla teplárna začít využívat horkovod z jaderné elektrárny Temelín do Českých Budějovic. Potrubí má být dlouhé 26 kilometrů. Temelínské teplo by mělo pokrýt 50 procent výroby tepla pro České Budějovice, zbytek zajistí teplárna z vlastních zdrojů.