Článek
Výstavu budou doprovázet úryvky středověké básně Salve mundi salutare Arnulfa z Lovaně v překladu biskupa Josefa Hrdličky. Výstava bude v paláci přístupná až do začátku června.
Sbírka křížů Boženy a Františka Hojgrových vznikala mezi lety 1992 až 2013. „Manželé našli společný zájem v záchraně a zachovávání krucifixů, které se po revoluci začaly hojně objevovat ve starožitnictvích, v aukcích, i na bleších trzích. První kříž koupili v roce 1992 na burze na Letné v Praze. Původně ho kupovali jako dar, ale shodou okolností nakonec krucifix manželům zůstal. Postupně si tak k těmto uměleckým dílům našli velmi osobní vztah ústící ve sběratelskou činnost, v jejímž pozadí stojí velká úcta k umělecko-řemeslné práci, historii a k Bohu,“ uvedl mluvčí arcibiskupství Jiří Gračka.
Vzhledem k rozsáhlosti představované sbírky krucifixů, která čítá devět desítek krucifixů, bude vystavena pouze její část, kterou kurátorky výstavy vybraly tak, aby co nejvhodněji korespondovala s básněmi kontemplujícími sedm částí Kristova těla. Jejím autorem je Arnulf z Lovaně (1200 - 1250), opat cisterciáckého kláštera Villers, ležícího v belgickém městě Villers-la-Ville.
Za nedávno vydaným českým překladem jeho básní V kříži najdu vše, co hledám (Salve mundi salutare) stojí biskup Josef Hrdlička. „Emeritní olomoucký pomocný biskup Josef Hrdlička se dlouhodobě věnuje překladu křesťanských textů i vlastní básnické tvorbě. Z jeho dalších překladatelských sbírek můžeme jmenovat například sborník Démant a slza, Hořící dítě nebo Svíce uvnitř. Touto výstavou bychom současně rádi oslavili jeho letošní 80. narozeniny,“ doplnil Jiří Gračka.
Výstava bude v Arcibiskupském paláci otevřena do 4. června. V dubnu bude přístupná o sobotách, od května pak vždy od pondělí do soboty a o státních svátcích. Více informací lze nalézt na www.arcibiskupskypalac.cz.