Článek
Vyhláška by měla zlepšit situaci v centru i na dalších místech, na nichž se shlukují problémoví lidé znepříjemňující život občanům i turistům, a pomoci omezit přestupky proti majetku a znečišťování ulic i parků sklem a dalšími odpadky. Pro vyhlášku hlasovalo 27 z 39 přítomných zastupitelů, osm jich bylo proti, hlavně Pirátů, a dva se zdrželi. Podle radního pro bezpečnost Martina Zrzaveckého (ČSSD) město účinnost vyhlášky po roce vyhodnotí.
Alkohol nebude možné popíjet na veřejném prostranství ve čtyřech místech. Do oblasti Plzeň-střed patří širší centrum města ohraničené ulicemi Tylova, Korandova, Hálkova, Purkyňova, U Trati, Železniční, Lobezská, U Prazdroje, Tyršova, hranice břehu Mže za obchodním centrem Plaza, kolem ulice Na Jíkalce až k Vejprnické a Tylově ulici. Druhá lokalita zahrnuje čtvrť Bory, tedy náměstí Českých bratří, kde je největší ubytovna ve městě, třetí lokalita vymezuje území kolem obchodního centra Luna na Borech a čtvrtá oblast U Ježíška podél břehů Radbuzy až k mostu v Malostranské ulici, což je prostor nad hlavním vlakovým nádražím a terminálem autobusů. Za nedodržení vyhlášky mohou padnout až dvoutisícové pokuty.
„V této podobě s vyhláškou nesouhlasíme. Vyčítáme jí velkou plošnost. Nedovedu si úplně představit, že každý bude vědět, že se nachází na území, kde nesmí konzumovat alkohol. Dále je to obtížná vymahatelnost, například pokud bude mít dotyčný lahev zabalenou v nějakém pytli. A také proto, že je předem deklarovaná její selektivní aplikace, protože podle primátora nebudou policisté omezovat třeba zamilované sedící na lavičce,“ řekl zastupitel Daniel Kůs (Piráti). Podle něj není vhodné ani její načasování v době, kdy mají Češi „plné zuby“ různých omezení. Piráti dnes neúspěšně navrhli, aby byla vyhláška z jednání stažena a aby se pilotně vyzkoušela na menším území tří ulic a za rok by město řeklo, jaký měla efekt.
Podle Zrzaveckého je město připraveno na informační kampaň k nové vyhlášce. „Výběrům lokalit jsme věnovali velkou péči,“ řekl. Strážníci se řídí zákonem o městské policii a nikdo jim nemůže nařídit, jak bude konkrétní případ řešit. „Nikde jsem nezaznamenal, že by mělo docházet k nějakému selektivnímu vyhodnocování,“ uvedl. V prvních týdnech bude město postupovat velmi střízlivé a bude občany upozorňovat a posílat je do jiné lokality.
Podle primátora Pavla Šindeláře (ODS) není cílem vyhlášky, aby si Plzeňané nemohli dát pivo na oblíbené předzahrádce, na koncertu nebo si připít na Nový rok, ale aby si bezdomovci a další problémové skupiny přestaly dělat zejména z centra svoji předzahrádku.
Výjimky mají zahrádky a předzahrádky, které jsou součástí restaurací, hospod, kaváren a barů, a schválené a povolené slavnosti, kulturní a sportovní události, společenské akce, trhy nebo oslavy titulů místních sportovních klubů a národních týmů. Pokud budou například lidé stát s pivem před hospodou bez předzahrádky, bude muset strážník vážnost skutku sám vyhodnotit.
Plzeň podle Zrzaveckého projednala vyhlášku se všemi obvody, městskou i státní policií a odborem bezpečnosti magistrátu a vycházela z typů přestupků ve městě. Přihlížela také k argumentům neziskových organizací a ke Studii bezdomovectví v Plzni 2021,v níž oslovila téměř 800 občanů, z nichž víc než polovina podpořila jako bezalkoholové zóny parky, obchodní domy a pěší zóny.