Hlavní obsah

Ředitel národní banky sháněl brigádníky, vzpomíná Koller, co jej nasměrovalo k velkému fotbalu

Pohádku o zázračném střelci spustila u Jana Kollera nečekaná souvislost: měnová reforma.Video: Jiří Hošek, Seznam Zprávy

Exkluzivním hostem magazínu Jiná liga se stal nejlepší střelec celé historie fotbalové reprezentace Jan Koller. Vylíčil, za jak bizarních okolností jeho nevšední kariéra kdysi odstartovala.

Článek

Narostl do 202 centimetrů. A našli se trenéři, kteří toho dokázali využít na tisíc procent. O zákrutách své pozoruhodné kariéry pohovořil Jan Koller v rozhovoru, který najdete v úvodním videu.

Díky velké dávce štěstí, která ho nastartovala, ale i následnému poctivému tréninku se stal z Jana Kollera jeden z nejuznávanějších světových útočníků.

Jeho kroky však začaly poněkud netradičně. Do Sparty přivedla rodáka ze Smetanovy Lhoty měnová reforma po rozpadu federace. „Ředitel národní banky měl ve Smetanově Lhotě chalupu a potřeboval brigádníky do Prahy, kteří by pomáhali stahovat z oběhu staré mince, tak jsem se přihlásil,“ vypráví.

Koller tehdy působil v divizním Milevsku. V Praze začal trénovat s třetiligovou Krčí, kde zaujal sparťanské trenéry Káru a Hladíka, kteří si ho později vytáhli do letenské rezervy. „Trenéři béčka se pak za mě přimluvili u pana Macha, majitele Sparty, a tak jsem nakonec dostal na Letné smlouvu.“

Seznamte se s dalším z českých superkanonýrů: Davidem LafatouVideo: Jiří Hošek, Seznam Zprávy

Netrvalo dlouho a Jan Koller už byl členem prvního mužstva Sparty. V zimní přípravě roku 1994 si ho tam vytáhl tehdejší trenér Jürgen Sundermann. „Na začátku zimní přípravy se hrál přátelák áčka proti béčku. Prohráli jsme, ale já jsem dal dva góly a tak jsem se už druhý den hlásil na tréninku s A-týmem.“

Ve Spartě však 202 centimetrů vysoký útočník příliš dlouho nevydržel. Po dvou letech byl Koller připravený pražský klub opustit. Původně se měl tehdy třiadvacetiletý Koller stěhovat do Českých Budějovic. Nakonec byl ale Koller „přibalen“ do balíčku spojeného s transferem sparťanských záložníků Václava Budky a Romana Vonáška do Lokerenu. „Pan Nehoda mi tam coby agent zařídil čtrnáctidenní test. Prezident klubu i trenéři byli na vážkách, jestli mě vzít nebo ne, naštěstí tam byl pan Vacenovský, bývalý hráč Dukly, který se s prezidentem znal, přimluvil se za mě a Lokeren se rozhodl mě angažovat.“

Jan Koller se v Belgii rychle prosadil. V sezóně 1998/1999 se stal s 24 góly nejlepším střelcem ligy. Jeho kvalit si všiml RSC Anderlecht, který si zajistil za tři miliony eur další Kollerovy služby. „V Anderlechtu jsme hráli krásný přímočarý útočný fotbal. Užíval jsem si to tam nejvíc.“ Po dvou mistrovských titulech a ocenění pro nejlepšího hráče sezóny přestoupil Koller za Tomášem Rosickým do Dortmundu.

Výborné výkony se promítly i do reprezentačních nominací. V únoru roku 1999 debutoval Koller v přátelském utkání s Belgií, ve kterém vstřelil branku a otevřel si tak dveře k dalšímu působení v reprezentaci. Jan Koller se stal stálicí národního týmu a s 55 góly vede historickou tabulku nejlepších střelců reprezentace.

Nerad vzpomíná snad jen na semifinále Eura 2004. „Hrozně mě straší šance z 81. minuty zápasu s Řeckem. Nečekal jsem, že mi to Tomáš Rosický vrátí a tak jsem to zakončil vedle. Kdybych se mohl vrátit, určitě bych se to pokusil vyřešit lépe.“

Pusťte si kompletní díl Jiné ligy o fotbalových kanonýrech.Video: Luděk Mádl

Související témata:

Doporučované