Článek
Redakce Seznam Zpráv si je vědoma toho, jaké výhody, ale i nástrahy plynou z užívání nástrojů umělé inteligence při přípravě mediálního obsahu. Rozhodli jsme se proto sestavit jasná, pro členy redakce závazná a veřejnosti odkrytá pravidla, jimiž se řídíme.
„Na umělou inteligenci jako pomocníka při práci novináře se těšíme a svým čtenářům nadále garantujeme, že za původním obsahem Seznam Zpráv jsou vždy konkrétní redaktoři, reportéři a editoři. Nikdy se nikdo nebude vymlouvat: ‚To ne já, to robot,‘“ uvádí šéfredaktor Seznam Zpráv Jiří Kubík.
Zde předkládáme plné znění Kodexu.
Redakční zásady při práci s AI nástroji
Cíl těchto zásad
1. Práce redaktora se řídí Redakčním etickým kodexem Seznam Zpráv a Kodexem společnosti Seznam.
2. Dokument upřesňuje, jak pravidla aplikujeme při práci s nástroji, které využívají strojového učení, neuronových sítí, velkých jazykových modelů nebo takzvané generativní umělé inteligence (dále jen AI nástroje, krátce AI).
3. Cílem zásad je nastavit srozumitelná pravidla pro používání AI nástrojů pro užitečnou práci a experimentování s těmito nástroji při zachování vysokých etických standardů redakce Seznam Zprávy i společnosti Seznam.cz.
4. Zásady také podtrhují, v čem mohou spočívat problémy při využívání těchto nástrojů a jaké etické a morální principy v takovém případě upřednostňujeme.
5. Pro čtenáře pak zásady představují možnost pochopit, jakým způsobem redakce využívá AI a jakými způsoby naopak AI využívat nebude. Cílem těchto zásad je ukázat důraz na přesnost, transparentnost, pravdivost a užitečnost naší práce v zájmu čtenáře.
Obecné zásady
6. Redaktoři zpravodajského serveru Seznam Zprávy vytvářejí původní obsah.
7. AI nástroje využívají pouze pro zrychlení příprav, zpřesnění nebo jiné zkvalitnění svého původního obsahu.
8. Za výstupy redakce je tak vždy zodpovědný člověk (autor, editor a vedení redakce). Žádná zodpovědnost nemůže být z principu přenesena na AI.
9. Z toho vyplývá, že kdykoli používáme AI v jakémkoli kontextu, musíme být schopni plně ručit za publikovaný výsledek. Čtenář ví, že za článkem stojí živý člověk.
10. AI redaktorům neslouží pro zjišťování a/nebo ověřování faktických informací, ale může být nápomocna pro stylistické, obsahově-kreativní a strukturální návrhy na vylepšení textu nebo jiných obsahů.
Generování textu
11. Nástroje AI založené na velkých jazykových modelech mohou generovat věrohodně znějící texty, které se ale nemusí zakládat na realitě. Proto redaktoři nebudou zveřejňovat texty generované AI.
12. Výjimkou jsou případy, kdy je samotné generování textu předmětem článku nebo jde o citaci z jiného zdroje, který texty generované AI technologiemi zveřejňuje. V takovém případě je bezprostředně u textu jasně uvedeno, že jde o generovaný text.
13. Novináři mohou používat generátory textu ve své běžné činnosti, například, ale nejenom k vyhledávání podkladů, stylistické inspiraci, hledání způsobů, jak text vylepšit nebo učinit srozumitelnější, k překladům z cizích jazyků, při strukturování obsahu nebo při hledání nápadů a inspirace. Ve všech těchto případech bez výjimky platí, že jsou si novináři vědomi omezení těchto nástrojů a nikdy nepublikují neověřené informace.
14. Nástroje AI nemohou sloužit jako jediný zdroj informací. Nástroje AI nemohou být citovány jako zdroj redakce ani jako zdroj, u kterého redakce neuvádí jméno (viz též bod 12.).
Generování obrazů
15. Nástroje AI umožňují generování věrohodně vyhlížejících fotografií. Nikdy nebudeme takové snímky publikovat bez jasně uvedeného označení, že jde o AI vizualizaci.
16. Zpravodajské fotografie nebudeme upravovat nástroji AI, protože úprava, která zasahuje do obsahu fotografie, by mohla – i omylem – vést ke zkreslení prezentované reality.
17. Generátory obrázků budeme používat pro rychlé testování různých nápadů na vizualizaci nebo na koláže. Ilustrační snímek je vždy výtvorem člověka, který je pod ním podepsaný, a tento autor je za snímek zodpovědný. Může při tvorbě použít nástrojů AI, stejně jako jiných editorů nebo placených služeb z profesionálních fotobank.
18. Klademe důraz na dodržování autorských práv. U každého použitého obrazu zjišťujeme, že máme povolení k jeho publikaci. Řídíme se v tomto podmínkami využívaných služeb a reflektujeme při tom aktuální vývoj v oblasti autorských práv a nástrojů AI.
Nástroje pro zvyšování produktivity
19. Redaktoři, analytici i grafici mohou používat při své práci nástroje pro zvyšování produktivity, včetně nástrojů, které využívají prvků AI. Při jejich použití berou v potaz výhody i nevýhody takových nástrojů, vždy v kontextu daného úkolu.
20. Při přepisování nahraných rozhovorů mohou novináři používat nástrojů pro strojovou transkripci. Výsledek kontrolují proti původní nahrávce a původní nahrávka je vždy k dispozici pro dodatečné ověření a opravy případných chyb.
21. Při programování a analýze mohou zaměstnanci používat nástrojů pro asistenci při psaní a kontrole kódu a dat. Veškerý kód a data před zveřejněním pečlivě kontrolujeme a testujeme.
22. Při tvorbě videoklipů a audioklipů využíváme pokročilých nástrojů pro stylizaci, úpravu audia nebo generování titulků. Výsledky vždy pečlivě kontrolujeme.
23. V rádiovém vysílání budou využívány AI nástroje pro vytváření plánu výstupů, příprav zpravodajských i nezpravodajských obsahů v textové i audiální podobě. Relace připravované automatizovaně budou ve svých začátcích ve vysílání označeny.
24. Pokud je použití AI nástrojů něčím neobvyklé nebo v daném kontextu neočekávané, čtenáře o takovém zapojení nástrojů AI vhodným způsobem informujeme. Čtenář tak může mít jistotu, že nástroje AI nejsou využívány na úkor pečlivé a přesné práce, za kterou redakce může ručit.
Pozitivní a negativní dopady AI
25. Nástroje AI představují ohromný potenciál pro zvýšení produktivity v mnoha oblastech. Redakce si je vědoma své úlohy objektivně informovat veřejnost o společenských, ekonomických a lidskoprávních dopadech nových technologií, včetně nástrojů AI.
26. Nástroje AI ve světě jsou a budou využívány mnoha způsoby. Útočníci mohou použít neuronových sítí ke generování falešných informací, fotomontáží nebo videomontáží. Redaktoři se průběžně vzdělávají, aby byli připraveni tyto případy rozpoznávat.
Platnost a dodržování zásad
27. Oblast výzkumu AI se rychle mění, tyto zásady jsou tedy psány s očekáváním budoucího vývoje.
28. Tyto zásady budou pravidelně revidovány, aby reflektovaly aktuální poznání v oblasti vědy, etiky, informatiky i práva a reagovaly na nové možnosti nástrojů AI.
29. V případě nejasnosti nebo nového použití AI se otázka bude řešit s ohledem na etické zásady tak, aby bylo řešení transparentní a pro čtenáře srozumitelné.
30. Nástroje AI budeme v Seznam Zprávách používat s důrazem na právo čtenářů na nezkreslené a objektivní informace. Tyto zásady jsou závazné pro všechny členy a spolupracovníky redakce.