Článek
Rozhovor si také můžete poslechnout v audioverzi.
Jak se dle tvého pozorování Česko ujalo hostitelské role?
Česko má se šampionáty docela dlouholetou zkušenost, šampionát se do Prahy a do Ostravy vrátil po devíti letech. Česko drží historický rekord právě z roku 2015, kdy návštěvnost dosáhla celkově tři čtvrtě milionu lidí a podle dosavadních čísel to vypadá, že by ten návštěvnický rekord mohl padnout.
Je prostě vidět, že Česko, které leží ve středu Evropy, láká lidi z celého světa a hlavně z evropských hokejových zemí. Tohle je určitě velmi dobré kritérium a je vidět, že hokej má po celém světě velký zvuk a lidé do Prahy i do Ostravy na ty šampionáty jezdí rádi.
Ty se pohybuješ hlavně ve fanzónách, a jak jsme se už z reportáží dočetli, návštěvníci by si měli dát pozor hlavně na podvodné lístky…
Co se týče zázemí týmu a těchto věcí, o žádných problémech jsme neslyšeli, takže lze říct, že podvodné lístky jsou jediný viditelnější problém.
Je to taková daň za moderní technologie. Dříve člověk, který chtěl jít na nějakou oficiální akci, musel jít koupit lístky na pokladnu a dostal jasně viditelně označené lístky a nebylo je snadné falšovat. Teď stačí, že dostaneme lístek do mailu, je tam jenom QR kód a toho ti podvodníci dost zneužívají. Teď se stává, že člověk přijde do haly, má s sebou ten vytištěný lístek a turniketem neprojde.
Pozor na podvodné lístky
Za první tři dny mistrovství světa v hokeji policisté přímo u pražské O2 areny zjistili více než 250 vstupenek, které jsou buď padělané, anebo byly prodané opakovaně. Celková škoda už dosáhla přibližně půl milionu korun.
Těm lidem pak zbývají oči pro pláč. Slyšeli jsme o případech, kdy lidé nakoupili lístky za desítky tisíc a do haly se nedostali. Aktuální případ teď řeší i policie, jež dopadla člověka, který podvodnými lístky napáchal škodu za 600 000 Kč.
Je těžké se s tím popasovat. Třeba některé velké koncerty mají lístky na jméno a lidé se musí prokazovat při vstupu občankou. Je otázka, jestli by vůbec něco takového v hokejovém odvětví bylo možné.
Je ještě něco, co by mohlo návštěvníky zaskočit, na co by měli být připravení?
Určitě je potřeba dát si pozor na to, že lze platit jenom platební kartou, ve fanzónách nepřijímají hotovost. Samozřejmě mohou trochu zaskočit vyšší ceny. Pivo stojí 110 Kč, točená limonáda 80. Platí se také za zálohované kelímky. Takže to není úplně levná záležitost.
Na druhou stranu jsme od fanoušků, kteří objíždějí šampionáty v jiných zemích, slyšeli, že tam tyto věci bývají ještě dražší, takže to není nic, co by nějakým způsobem vybočovalo. Ale samozřejmě to pro běžného člověka nebude na nějakou „obrovskou pařbu“.
Jaká ve fanzónách panuje atmosféra? Co si fanoušci pochvalují? A je něco, co se jim naopak tolik nepozdává?
Fanzóny se v Mezinárodní hokejové federaci teprve zkoušejí. Ale už po pár dnech je jasné, a souvisí to i s vysokou návštěvností, že tady se ten koncept daří. V obou fanzónách se minimálně o víkendech pohybuje velké množství lidí. Přes všední dny je to trochu slabší, ale určitě se tam lidé baví.
Fanoušci si samozřejmě chválí tu atmosféru. Co se jim naopak nelíbí, jsem popsal v jednom ze svých článků. Hokejový šampionát, alespoň co se týče Ostravy, začal trochu rozpačitě. Když tam Slováci hráli svůj první zápas proti Němcům, přijely tisíce lidí a někteří neměli lístky. Vyloženě nám říkali, že si přijeli užít atmosféru do fanzóny, podívat se na velkoplošné obrazovky a velmi je zaskočilo, když se dozvěděli, že pořadatelé plánují vysílat zápasy křížem. To znamená, že dávali zápas souběžně hraný z té pražské skupiny, tedy Švýcarsko–Norsko, což tam absolutně nikoho nezajímalo.
Z toho plyne ponaučení, že pokud se lidé chystají zavítat do fanzóny, je určitě potřeba na sociálních sítích sledovat program, aby viděli, jaké zápasy tam budou vysílat.
Dokázal bys odhadnout, jak by mohl dopadnout český tým?
U českého týmu vidím šance. Češi určitě začali šampionát velmi dobře, chytili se hned výhrou v nájezdech proti Finům, je vidět, že gólmani v čele s Lukášem Dostálem chytají slušně, tak, jak to na šampionátu bývá.
Ten systém je takový, že o úspěšnosti rozhodne čtvrtfinále. Pokud to zvládneme, tak budeme hrát o medaile. Potom už je to takový vabank. Pokud čtvrtfinále nezvládneme, tak se to bude považovat za neúspěch.
MS v hokeji 2024
Mistrovství světa v hokeji se konalo od 10. do 26. května 2024 v Praze a Ostravě, Češi na něm vyhráli zlato. Do České republiky se hokejový šampionát vrátil po devíti letech. Aktuální zpravodajství naleznete ve speciálu k MS v hokeji na Seznam Zprávách.
Je letos na šampionátu tým, který by mohl překvapit favority?
Nějaký hokejový „trpaslík“, který dokáže překvapit, se na hokejovém šampionátu najde pokaždé. Letos jednoznačně zaujalo Rakousko, které nejdřív prohrávalo s Kanadou na začátku třetí třetiny 1:6, ale pak vyrovnalo na 6:6, což je naprosto neuvěřitelný kousek. Nepamatuju si, kdy by Kanada dostala ve třetině pět gólů, to je prostě něco neslýchaného.
Navíc, jak se pak ukázalo, Rakušané velmi podobně dokázali otočit zápas proti Finům, tam dokonce vyhráli 3:2 a rozhodující gól dávali 0,2 vteřiny před koncem základní hrací doby. Takže Rakušané se evidentně chytli a v turnaji válejí.
A jaké reportáže ještě chystáš?
Určitě budu psát o tom, kde v České republice nejspíš bude hokejový šampionát příště. V Brně konečně po letech mnoha slibů vyrůstá multifunkční aréna za téměř šest miliard korun. Lidé se dozvědí, jaký je průběh a jak to vlastně s novou multifunkční arénou vypadá. Určitě se budeme dál věnovat tomu, jak si vedou Češi a jak to vypadá ve fanzónách.