Článek
V pondělí 10. června se můžeme probudit do docela jiné Evropy. Ne, samozřejmě „chleba levnější nebude“, ale měli bychom přinejmenším v hrubých obrysech vědět, kudy se bude ubírat politická agenda evropského bloku.
Průzkumy naznačují, že antievropské, krajně pravicové a populistické strany by mohly vyhrát hned v devíti zemích sedmadvacítky. V řadě dalších podle všeho skončí na druhém či třetím místě.
Volby do Evropského parlamentu 2024
Volby do Evropského parlamentu se konají každých pět let, první Česko zažilo po vstupu do Evropské unie v roce 2004. Zatím poslední eurovolby se konaly 7.–8. června 2024. Dění v Česku jsme sledovali ONLINE.
Vyhrálo hnutí ANO, získalo 26,14 % hlasů a 7 mandátů. Druhá byla koalice Spolu s 22,27 % a 6 mandáty, třetí Přísaha a Motoristé s 10,26 % a 2 mandáty. Do EP se dostali také Stačilo!, STAN, Piráti, SPD a Trikolora.
Proč by nás to mělo zajímat? Protože Evropský parlament, jediné přímo volené nadnárodní shromáždění na světě, patří do trojice hlavních institucí Evropské unie. Přijímá zákony, které ovlivňují život ve všech členských zemích na prakticky všech úrovních. Od migrace, přes životní prostředí, bezpečnost a sociální politiku až po práva spotřebitelů. Europoslanci schvalují unijní rozpočet, kontrolují, jak se peníze utrácejí.
Protlačí se do sboru větší počet lidí, kteří například odmítají dál podporovat Ukrajinu? Kteří chtějí zásadně utnout štědré zemědělské dotace? Budou blokovat návrhy zmírňující dopady klimatické změny? A jak volby dopadnou v Česku? Můžeme čekat drtivé vítězství hnutí ANO Andreje Babiše? A co to udělá se stranami vládní koalice?
Jen na Seznam Zprávách
Důsledky rozhodnutí občanů evropského bloku je v tuto chvíli těžké dohlédnout.
První z až 450 milionů voličů EU začnou hlasovat ve čtvrtek 6. června, poslední volební místnosti se zavřou v neděli 9. června o jedenácté hodině večerní. Do té doby není možné výsledky v jednotlivých zemích zveřejňovat – ani v Česku, kde se přitom dovolí už v sobotu ve 14:00.
„Na Seznam Zprávách samozřejmě nezůstaneme ‚slepí‘. Máme v týmu špičkové datové analytiky – Kateřinu Mahdalovou a Michala Škopa – kteří jsou připravení pro české voliče nachystat už na sobotní podvečer vlastní odhad volebních výsledků,“ říká Simona Holecová, zástupkyně šéfredaktora Seznam Zpráv. „V předchozích volbách jejich predikce vyšly skoro na chlup, tak jsem mimořádně zvědavá, co jejich modely ukážou tentokrát.“
Pouze na našich stránkách také najdete už o víkendu informace, jak volily různé skupiny českých voličů. A to díky analýze dat získaných z našeho výzkumného panelu.
„Blížící se volby nás nesmírně zajímají. Je nám jasné, že zájem o ně bude u voličů výrazně menší, než jaký mají o národní volby. Ale z novinářského pohledu to je prostě fascinující sonda do nálad v Evropě. Máme za sebou v tuto chvíli už více než 820 dní ruské agrese na Ukrajině. Poznáváme každý den, jak se projevuje ruská hybridní válka. Museli jsme se popasovat s mimořádnou inflací… A teď díky eurovolbám uvidíme, k jakým lídrům to evropské národy přimklo,“ dodává Holecová.
O volební neděli a ve dnech následujících bude redakce ‚v plné polní‘.
Domácí reportéři budou od nedělního večera sledovat dění ve volebních štábech politických stran, reportérské duo Lucie Stuchlíková a Václav Dolejší pak připravují z noci speciální vydání podcastu Vlevo dole.
Domácí i zahraniční redaktoři budou živě sledovat sčítání, názorová rubrika přidá komentáře, SZ Byznys nahlédne ekonomický rozměr voleb. „Díky našim grafikům a vývojářům máme perfektně připravené výsledkové mapy jak pro Česko, tak pro každou jednu zemi EU, takže si budete moci vylistovat, jak se rozhodli voliči v Itálii, stejně jako ve Vimperku,“ podotýká Holecová.
V pondělí 10. června spustíme od osmi hodin na Seznam Zprávách speciální volební studio Ptám se já, ve kterém moderátorka Marie Bastlová vyzpovídá politické lídry, komentář k volebním výsledků pak dodají šéfkomentátoři Jindřich Šídlo, Václav Dolejší a Tomáš Pergler.
Co se bude dít do té doby?
Analytický tým už teď finišuje s materiály, které redakce čtenářům předloží v následujících dnech.
„Znovu musím zmínit jména Mahdalová–Škop, protože ti mají v rukávu celou zásobu užitečných nástrojů, které mohou voličům pomoci rozhodnout se, koho volit. Připravují inventuru hlasování celého europarlamentu, inventuru docházky europoslanců. A nepostradatelnou volební kalkulačku. Pokud si chcete na základě skutečného chování poslanců prověřit, s kterou partají máte názorovou shodu, určitě si kalkulačku vyzkoušejte,“ doporučuje.
Jeden z předvolebních seriálů, který patří k pilířům předvolebního zpravodajství Seznam Zpráv, můžete na našem webu sledovat už zhruba měsíc. Reportéři Filip Harzer a Milan Rokos se vydali na cestu napříč EU.
Již publikované reportáže najdete po kliknutí na přiložený odkaz:
V Nizozemsku, Maďarsku, Německu, kde už byli, a nově ještě v Polsku a Francii, kam se právě chystají, zjišťují, proč tamní lidé stále častěji hledají naději u populistických a euroskeptických stran.
„Poslední evropské volby v jednom z motorů evropské integrace skončily – na počet mandátů – plichtou mezi krajně pravicovým Národním sdružením Marine Le Penové a liberály prezidenta Emmanuela Macrona. Letos by podle některých průzkumů mohli nacionalisté získat proti macronovcům i dvojnásobnou podporu,“ říká Milan Rokos, který dění ve Francii sleduje už dvě dekády.
Už v pondělí se bude pohybovat po jihofrancouzském městě Orange, jedné z bašt populistického Národního sdružení.
Filip Harzer, středoevropský zpravodaj Seznam Zpráv, vyráží o víkendu do Polska, kde se na pozvání deníku Gazeta Wyborcza zúčastní novinářské konference Evropské rozhovory. Naplánoval si sérii vlastních reportáží, prostřednictvím kterých by chtěl českým čtenářům přiblížit otázky, které před eurovolbami nejvíc rezonují polskou společností. Zejména obavu Poláků z válečného konfliktu.
„Jaké je hlavní téma, které v dané zemi ovládlo předvolební kampaň, a proč zrovna tohle obyvatele státu trápí, chceme čtenářům Seznam Zpráv přiblížit v sérii rozhovorů, které si domlouváme na poslední předvolební týden,“ doplňuje Holecová.