Článek
Na řeckých ostrovech v Egejském moři čeká podle agentury DPA v několika táborech s kapacitou pro přibližně 6 500 lidí zhruba 20 500 migrantů.
Dříve v tomto týdnu humanitární organizace Lékaři bez hranic vyzvala Athény k přesunu alespoň těch nejvíce potřebných z přeplněného tábora Moira na ostrově Lesbos na pevninu.
Řecká vláda souhlasila a její mluvčí Dimitris Tzanakopulos v úterý oznámil, že se na pevninu přesune až dva tisíce žadatelů.
První stovku místní úřady přesunuly v sobotu do nově vystavěného tábora v oblasti Volvi poblíž Soluně s kapacitou až pro 1 200 lidí. Přesun dalších více než 400 uprchlíků se plánuje na příští týden.
Žadatele o azyl má podle agentury Reuters převážet trajekt do přístavů Kavala nebo Piraeus, odkud budou cestovat buď právě do uprchlického centra ve Volvi, nebo tábora Katsika v oblasti Ioannina.
„Situace v Morii je skutečně složitá, skutečně je na hranici," uvedl v úterý Tzanakopulos.
Tisíce migrantů však stále přijíždí na řecké ostrovy z blízkého tureckého pobřeží. Podle mluvčího řecké vlády nelze situaci efektivně zvládat i kvůli protiimigrační politice zemí jako Maďarsko nebo Polsko. Českou republiku výslovně nezmínil.
„Musíme všichni pochopit, že jediným způsobem, jak dosáhnout komplexního řešení imigrační krize, je poměrné rozdělení uprchlíků napříč Evropou," dodal Tzanakopulos.
Kvůli nedostatku personálu trvají azylová řízení podle agentury ČTK velmi dlouho. Od března 2016, kdy Evropská unie uzavřela s Ankarou dohodu o vracení migrantů, se podle údajů řecké policie z ostrovů do Turecka vrátilo jen 1 725 osob.