Článek
Je to rok, který může Babiše připravit o moc.
Bude to rok bez Babiše jako premiéra.
Novoroční titulky v novinách oživují opoziční naději, že se na politické scéně změní časy. V cestě jejímu naplnění však stojí momentálně nejvlivnější část společnosti.
Stačí, když si šéf hnutí ANO udrží do říjnových voleb její podporu.
Podpora seniorů pro Babiše byla už dříve klíčovým motivem. Na rozbité politické scéně zůstali lidé nad 60 let poslední velkou skupinou, která sleduje stejné, snadno srozumitelné zájmy.
„Volili jsme mezi špatným a horším a v této situaci lidské zdraví a životy musely dostat přednost,“ vysvětlil například Andrej Babiš v novoročním projevu, že hlavním úkolem vlády zůstává chránit před pandemií občany v penzijním věku.
Navíc jich v posledních letech prudce přibývá. Zlepšila se zdravotní péče, do důchodového věku dospěly silné poválečné ročníky a lidé závislí už dnes nebo v příštích pár letech na státních penzích tvoří ve všech evropských zemích třetinu oprávněných a navíc disciplinovaných voličů.
Kdo získá jejich přízeň, může počítat s místem premiéra.
Podpora starších generací je klíčem k úspěchu křesťanskodemokratických stran v Německu a Rakousku. Jejich program oslovuje stále méně voličů nastupující generace, stačí však udržet příznivce z vyšších věkových skupin, kterých přibývá jen díky demografii.
Podíl okolo 40 procent ve věkové skupině nad šedesát let stačí Angele Merkelové (CDU) k udržení suverénní pozice v Německu. Díky 43 procentům seniorských hlasů, které dostal před rokem, řídí Rakousko kancléř Sebastian Kurz.
Třetinu hlasů kontrolují penzisté také ve východní části kontinentu. Polská vládní strana Právo a spravedlnost proto snížila důchodový věk, zavedla třináctou penzi a slíbila speciální důchod pro matky. Ve volbách před dvěma lety jí pak 55 procent voličů nad šedesát let zajistilo absolutní většinu ve sněmovně. Ve Slovinsku nedokázala pravicová vláda ochránit seniory před koronavirem, proto ji v prosinci opustil šéf Demokratické strany důchodců Karl Erjavec. Místo premiéra mu okamžitě nabídli opoziční sociální demokraté se slibem, že přidají peníze na ochranu pečovatelských domů.
Také síla Andreje Babiše spočívá v tom, že je tuzemským protějškem Merkelové a Kurze. Rizikem pro třetí volební úspěch může být okolnost, že jeho podpora mimo nejvyšší věkové skupiny pomalu taje.
Křesťanští demokraté Německa i Rakouska mají mezi penzisty dvakrát silnější podporu než mezi voliči pod 35 let, avšak u hnutí ANO je rozdíl ještě větší.
Babiš získal při volbách v roce 2017 podle agentury Median od penzistů 41 procent a od mladých jen 14 procent. Podle průzkumu Kantaru z podzimu 2020 podporuje ANO jen desetinou hlasů populace pod třicet let.
Zatím to šéfa hnutí tolik bolet nemusí, protože podpora penzistů mezitím vyrostla na polovinu. Důchodci se stávají jedinou kartou Andreje Babiše, přesto dost silnou, aby s ní vyhrál volby.
V boji o přízeň seniorů nemá Babišovo hnutí prozatím konkurenci. Ve volbách ho může ohrozit jen strana, která získá stejně dominantní pozici mezi voliči jiné věkové skupiny. Něco takového by bylo překvapením, přesto to dokázali Piráti mezi mladými. Jejich podpora u občanů pod třicet let dosahovala podle Kantaru koncem roku už 42 procent.