Článek
V posledním čtvrtletí loňského roku se v Praze prodaly rekordní dva tisíce nových bytů. Prodejní statistiky českých rezidenčních stavitelů ukazují, že vysoké prodejní tempo se drží i na začátku letošního roku.
Jen během prvního měsíce se největšímu českému developerovi v oblasti rezidenčního bydlení, společnosti Central Group, podařilo prodat 77 nových bytů, což z letošního ledna dělá nejsilnější úvod roku za posledních 10 let. „Leden bývá obvykle co do prodejů pomalejší. Letos jsme ale zaznamenali zvýšený zájem, pokračuje tak vysoký zájem o nové byty z konce loňského roku, kdy se jen za poslední čtvrtletí v Praze prodalo 2050 nových bytů,“ říká výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková.
A úspěšný měsíc evidují i další developeři. „V lednu jsme oproti stejnému období v předchozích letech prodali nadstandardní počet nových bytů. Navázali jsme tak na poslední kvartál minulého roku, kdy byly naše obchodní výsledky rovněž rekordní,“ popisuje úspěšný začátek roku Radek Polák, tiskový mluvčí společnosti Trigema.
Ten samý příběh hlásí také Skanska, během prvních týdnů v roce prodala podle ředitelky marketingu a komunikace Renaty Vildomcové o polovinu víc nových bytů než ve srovnatelném období v předcházejících letech.
Zájem pohánějí levné hypotéky
Zvýšený zájem o nové byty ukazuje i pohled na statistiky hypoték. V lednu byly dle Fincentrum Hypoindexu sjednány úvěry na bydlení o objemu 24,942 miliardy Kč, což je nejvyšší lednový objem v historii tohoto ukazatele. I zde pokračuje trend z loňského roku, kdy podle Hypoindexu klienti uzavřeli hypotéky v rekordním objemu 254 miliard Kč. Podobná data ukazuje i oficiální statistika České národní banky (ČNB), která za minulý rok udává dokonce 266 miliard korun.
Ta na rozdíl od Hypoindexu zahrnuje data o hypotékách od všech bank a stavebních spořitelen a umožňuje rozlišit například i to, jaký objem připadá na nově uzavřené hypotéky a jakou část tvoří refinancování již dříve uzavřených úvěrů. V loňském roce činil objem skutečně nových hypoték téměř 217 miliard Kč, což je o 55 miliard více než v roce 2019 a o 30 miliard více než v roce 2018.
Za nárůstem oproti předchozím rokům stál především velký zájem o nové bydlení v druhé polovině roku 2020.
Úrokové sazby by mohly začít růst
Hypotečnímu trhu hodně pomohla série opatření ze strany ČNB, která u hypoték zrušila dluhové limity DTI a DSTI a postupně uvolňovala také limit LTV (hodnota zastavované nemovitosti v poměru k výši úvěru) na 90 %. Nízké úroky a vysoká konkurence mezi bankami také tlačí úroky u úvěrů na bydlení dolů. To však podle analytiků nebude trvat věčně, zvlášť když ČNB pro letošní rok počítá s korekcí měnové politiky.