Článek
Ruský prezident Vladimir Putin podepsal dekret, který obyvatelům „řady okresů na jihovýchodě Ukrajiny“ dává právo získat ruské občanství ve zjednodušeném řízení. Informovala o tom ve středu ruská tisková agentura TASS. Rozhodnutí je označené jako humanitární akt a není jasné, kterých ukrajinských oblastí se týká. Podle dřívějších zpráv moskevského tisku jde o regiony ovládané proruskými separatisty. Obyvatelé těchto okresů Putinovo rozhodnutí vítají.
„Je to dobré, protože to dá obyvatelům Donbasu naději, proveditelnost a mnoho lidí bude mít šanci se sejít s rodinami. Jsem z toho velmi šťastná,“ řekla agentuře Reuters Taťána Rusina. Kladně se vyjádřili i další obyvatelé této oblasti. Podle Reuters mnozí z nich uvítají ruský důchod.
Zákon ale odsoudil například americký diplomat působící na Ukrajině Kurt Volker. „Donbas je ukrajinské území a lidé, kteří tam žijí, jsou Ukrajinci. Nezáleží na jazyku. Ruské rozhodnutí ohledně pasů je vysoce provokativní a je to jak vystřižené z jejich ‚okupační učebnice’. Podkopává snahy vrátit Donbas zpět pod kontrolu Ukrajiny,“ napsal na svůj Twitter.
Donbas is 🇺🇦 and the people there - regardless of preferred language - are Ukrainian. Russia’s recent decision to issue passports is highly provocative & is straight from its “occupation playbook” and undermines efforts to implement Minsk & restore Donbas to Ukrainian control.
— Kurt Volker (@SpecRepUkraine) April 24, 2019
Se svými rezidenty nesouhlasí ani vrcholní představitelé Ukrajiny. Putinovo rozhodnutí odsoudili odstupující i nově zvolený ukrajinský prezident Petro Porošenko a Volodymyr Zelenskyj, který rovnou vyzval Západ, aby zesílil sankce proti Rusku.
„Ukrajina spoléhá na podporu mezinárodního společenství a zesílení diplomatického tlaku a sankcí proti Rusku,“ uvedl v prohlášení štáb Zelenského, který v neděli vyhrál rozhodující druhé kolo voleb hlavy státu.
Porošenko podle listu Ukrajinska pravda označil vydávání ruských dokladů obyvatelům okupované části východní Ukrajiny za vměšování a hrubé porušení ukrajinské svrchovanosti, popření všech ruských závazků, torpédování mírových dohod a za pokus legitimizovat ruskou vojenskou přítomnost v Donbasu. „Kreml vědomě a cynicky porušuje mezinárodní právo, zakazující okupačním úřadům měnit občanství obyvatel okupovaného území," prohlásil.
Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin na Twitteru napsal, že rozhodnutí Kremlu je pokračováním ruské agrese a vměšováním do vnitřních ukrajinských záležitostí. „Je to nová ‚pasová‘ etapa okupace Donbasu. Rusko vás zbavilo přítomnosti a teď vás chce zbavit budoucnosti,” varoval obyvatele povstaleckých regionů.
Закликаю українських громадян на окупованих Росією територіях не приймати російські паспорти. Росія позбавила вас сьогодення, а тепер зазіхає на ваше майбутнє.
— Pavlo Klimkin (@PavloKlimkin) April 24, 2019
Ukrajinský zástupce v OSN Volodymyr Jelčenko oznámil, že se stížností na ruský „drzý krok“, který podle něj odporuje minským mírovým smlouvám, se obrátil na Radu bezpečnosti OSN. Vzhledem k právu veta, které Rusko v tomto orgánu světové organizace má jako jeden z pěti jeho stálých členů, je ale možnost reálných diplomatických kroků RB OSN v této věci nulová.
Ruský list Kommersant o chystaném Putinově dekretu informoval už v polovině dubna. Napsal, že ruské regiony sousedící s povstaleckými oblastmi Donbasu se připravují na příliv nových ruských občanů. V Rostově na Donu, ležícím nedaleko ukrajinských hranic, v polovině března otevřeli nový migrační úřad ministerstva vnitra a nová infrastruktura pro migranty se buduje i v jiných ruských pohraničních městech.
Putinovo rozhodnutí v rozhovoru pro TASS komentoval kremelský poradce Vladislav Surkov, jeden z hlavních architektů ruské politiky vůči Ukrajině. „Je to krajně významná událost pro občany Doněcké a Luhanské lidové republiky. Je to povinnost Ruska vůči lidem hovořícím a uvažujícím rusky, kteří se teď dostali do tíživé situace kvůli represivním akcím kyjevského režimu. S ruským pasem se budou cítit svobodnější a bezpečnější,” konstatoval Surkov.
V části Doněcké oblasti kontrolované povstalci žije podle ruského tisku 2,3 milionu lidí, v Luhanské oblasti necelého půldruhého milionu. Zjednodušený režim získání ruského pasu využívají už obyvatelé Podněstří, separatistické moldavské enklávy osídlené většinovými Rusy. Krok Ruska odsoudily i některé západní země.