Článek
Vakcína americké farmaceutické firmy Pfizer a jejího německého partnera se po nouzovém schválení podává v Británii, Kanadě či USA. Teď na řadu přicházejí i země sedmadvacítky, které oznámily, že s očkováním začnou hned po Vánocích, konkrétněji 27. prosince.
Nyní k tomu už mají všechno potřebné. Evropská komise totiž schválila použití nové vakcíny na území Evropské unie. Vakcína firem Pfizer a BioNTech se tak stala první vakcínou povolenou v Evropské unii. Slíbená očkovací látka má podle klinických testů až 95procentní účinnost a v nejohroženější skupině starších lidí je účinná na 94 procent.
We have just authorised the first COVID-19 vaccine!
— European Commission 🇪🇺 (@EU_Commission) December 21, 2020
Following the recommendation of the European Medicines Agency, we have granted a conditional market authorisation for the BioNTech/Pfizer vaccine
#EUVaccinationDays will start soon. pic.twitter.com/FppyImv2jM
Již dříve unijní agentura pro léčivé přípravky (EMA) doporučila registraci této vakcíny. Jak uvedla šéfka agentury Emer Cookeová, doporučení vakcíny přichází díky „obětavosti vědců, lékařů, vývojářů, dobrovolníků při testování i mnoha odborníků ze všech členských zemí Evropské unie“. Podle jejích slov agentura může garantovat, že očkovací látka od Pfizeru je „bezpečná, účinná a splňuje potřebné standardy kvality“. Ve svém prohlášení však zdůraznila, že práce agentury v této etapě nekončí a odborníci i nadále budou sbírat a analyzovat data týkající se spolehlivosti očkovací látky.
„Je to rozhodující okamžik v našem úsilí zajistit Evropanům bezpečnou a účinnou vakcínu,“ reagovala na zprávu agentury předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Zpřístupnění vakcíny označila za důležitou kapitolou a úspěch Evropské unie. Zdůraznila také, že očkovací látka bude k dispozici všem evropským státům a za stejných podmínek. Vakcínu, kterou vyvinula německá firma BioNTech, von der Leyenová považuje za „skutečný produkt evropské inovace“. První dávky vakcíny se začnou podle předsedkyně distribuovat z továrny Pfizeru v Belgii během nadcházejících dní.
Today we add an important chapter to a European success story, by making available the 1st #COVID19 vaccine for Europeans.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) December 21, 2020
More will come.
It will be available to all EU countries at the same time, on the same conditions #EUvaccinationdays https://t.co/4Xa17PQkMv
Zpráva o schválení nové vakcíny přichází v době, kdy světem se začal rychle šířit nový kmen koronaviru se jménem VUI-202012/01. Nákaza tímto druhem koronaviru se podle CNN potvrdila především ve Velké Británii, objevila se také v Belgii, Dánsku, Francii, Itálii a Nizozemsku. Podle některých informací je nakažlivost nového kmene až o 70 procent vyšší než u původního viru. Marco Cavaleri, vedoucí oddělení EMA, které se zabývá strategií očkování, v pondělí uvedl, že je „opravdu příliš brzy“ hodnotit, zda nový typ viru může ohrozit sílu vakcíny.
Rovný přístup
Jak píše stanice CNN, jednotlivé státy samy rozhodují, kdy s očkováním začnou, kolik dávek vakcín svým občanům poskytnou a komu dají přednost. Většina vlád však naznačila, že plánuje nejdříve dodržovat pokyny EU, v nichž se doporučuje upřednostnit starší osoby a zdravotnický personál.
Nakonec si členské státy budou muset vakcíny kupovat samy. Česko objednalo čtyři miliony dávek vakcíny pro dva miliony osob. K začátku očkování může dojít již 27. prosince. Ve stejnou dobu by měla začít s očkováním Francie. Podle ministra zdravotnictví Oliviera Véran budou očkováni nejdříve senioři a další nejzranitelnější skupiny, a to po lékařském vyšetření a souhlasu potenciálních uchazečů o vakcínu. Imunolog a předseda poradního orgánu francouzské vlády pro koordinaci boje s pandemií Jean-François Delfraissy však upozornil, že potrvá několik měsíců, než se podaří podat vakcínu všem rizikovým skupinám.
Sousední Slovensko chce s očkováním proti koronaviru začít hned po první dodávce vakcíny. Tu očekává 26. prosince, tedy poslední prosincový víkend. Do konce roku má pětimilionová země obdržet 10 tisíc vakcín a očkování bude bezplatné a dobrovolné. Jeho první vlna se bude týkat nejvíce ohrožené skupiny, kterou jsou zdravotníci, pracovníci bezpečnostních složek a zaměstnanci domovů seniorů.
Stejný postup mají i v Maďarsku. Podle premiéra Viktora Orbána první dávka vakcín by měla stačit k naočkování 35 tisíc lidí a nejdříve na řadu přijdou zdravotníci.