Článek
Auta dnes přivezla do kafilérie 19 kusů uhynulé nebo zastřelené zvěře. Reportér Petr Švihel mluvil s jedním z veterinářů Martinem Lokajem, který popisoval, jak vypadají pitvy nemocných zvířat. A popsal i to, jaká platí bezpečnostní opatření v laboratořích v Mankovicích.
Reportér Seznamu se vypravil také do terénu, aby se od myslivců dozvěděl, jak přesně vypadá odchyt nemocných zvířat.
Zóny nákazy
Stát vytyčil v zamořeném území několik pásem. V nejužším pásmu se nesmí lovit ani vnadit divočáci pod pokutou. Následuje tzv. zelená zóna, která je sice v zamořeném území, ale lovit se v ní smí. V ní bylo zatím podle dostupných údajů odloveno téměř sto divokých prasat.
V takzvané intenzivní zóně lovu, která představuje část Moravy, naopak stát motivuje myslivce a lovce větším zástřelným k vybíjení populace divokých prasat, aby se nemoc nerozšířila. V této části republiky bylo zatím odstřeleno přes 1900 divočáků, nejvíce na Kroměřížsku a Uherskohradišťsku.
Nebezpečná nákaza
První dva uhynulí divočáci, u kterých se později nákaza potvrdila, byli nalezeni 21. a 22. června na kraji Zlína. Dosud byla choroba potvrzena u 90 divokých prasat. Počet nalezených uhynulých prasat na Zlínsku činí 159 kusů.