Článek
Pacienty, kteří se nakazili koronavirem, hlásí čím dál více zemí.
Ve Spojených státech evidují první oběť nemoci COVID-19 a guvernér státu Washington kvůli tomu vyhlásil mimořádný stav. Vážnost situace v USA je především v tom, že je zde už několik případů, kdy onemocněli lidé, u nichž se přesně neví, jak a kde se nakazili – nikam totiž necestovali a ni se nesetkali s nikým, kdo by se z cesty vrátil.
Velmi rychle o víkendu stoupá statistika kolem nového koronaviru v sousedním Německu. Počet infikovaných se v neděli oproti sobotě zdvojnásobil, nyní země eviduje 117 případů. Nejpostiženější německou spolkovou zemí zůstává Severní Porýní-Vestfálsko, kde bylo zaznamenáno 66 případů. Bavorsko sousedící v Českem má 19 nemocných.
Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn přitom před několika dny prohlásil, že vzhledem k rostoucímu počtu nemocných není možné vysledovat všechny části řetězce při šíření nákazy v zemi.
Celkem se podle nedělních čísel nemoc objevila už ve více než 50 zemí, nově například v Irsku a v Ekvádoru. Celkem je více než 86 tisíc nemocných.
Sousední Rakousko pak eviduje oproti sobotě další čtyři nakažené. Dva z nich jsou německý manželský pár, který se v Rakousku zúčastnil karnevalu, zbylými dvěma nakaženými je muž a žena z Vídně. Ta se nedávno vrátila z Milána. Celková bilance tak v alpské republice vzrostla na 14 případů.
Rakouské ministerstvo zdravotnictví k novým případům uvedlo, že je mimořádně důležité určit okruh osob, se kterými se infikovaní dostali do kontaktu. To je podle ministerstva v Rakousku díky omezenému počtu nakažených stále možné – na rozdíl od Německa.
První oběti nového koronaviru oznámila také Austrálie či Thajsko. V australském Perthu zemřel 78letý muž, který byl do Austrálie evakuován z výletní lodi Diamond Princess, jež byla počátkem měsíce umístěna do karantény u japonských břehů.
V Thajsku pak je obětí 35letý muž, který kromě nemoci COVID-19 trpěl také horečkou dengue.